Advent v Kostole sv. Jakuba odštartujú Pastorále

16. november 2022
Advent | Folklór

Zdieľať

Predvianočné štvornedelie je opradené symbolikou a zvyklosťami, ktoré si každoročne pripomíname na znak úcty našich predkov. V duchu návratu k tradíciám sa bude niesť aj večer prvej adventnej nedele, pretože Kostolom sv. Jakuba zaznejú idylické pastorále v podaní pestovateľov národného bohatstva SĽUK-u.

Slovenský ľudový umelecký kolektív je na scéne dlhých 73 rokov

Jeho členoviaprofesionáli vo svojom odbore a spolu s niekoľkočlenným vedúcim tímom spracúvajú a uchovávajú slovenské folklórne zvyklosti. Na konte majú vyše 10 000 predstavení a vďaka svojej šikovnosti precestovali 60 krajín sveta.

Návrat na sviatočné pódiá už tanečníci, speváci aj hudobníci pripravujú naplno a my, diváci, sa môžeme tešiť na nezabudnuteľný zážitok. Príprava na advent je už v plnom prúde. Tanečníci si skutočne nevydýchnu a toto obdobie je pre nás veľmi nabité. Zároveň sa naň už aj počas samotnej prípravy veľmi tešíme,“ hovorí Gabriela Kosibová, PR manažérka súboru.

dsc3750-kopia.jpg Foto: Pastorále, zdroj: archív SĽUK-u

Po dvoch rokoch pauzy sa roztrhlo vrece s vystúpeniami

V uplynulých rokoch bola činnosť súboru obmedzená. Teraz však akoby sa s predstaveniami vrece roztrhlo a zostáva len dúfať, že si súboristi stihnú aspoň odbehnúť domov k prestretému stolu na kapra a šalát. „Už teraz máme v kalendári viac ako 12 vystúpení v priebehu 20 dní, čo je v priemere častejšie, ako každý druhý deň. Je možné, že ešte niečo pribudne. Tento čas je pre nás hektický, vystupujeme častejšie, než v iných mesiacoch, no každé vystúpenie nám prináša rovnakú radosť.“

Predvianočné obdobie má svoje čaro a atmosféru

Napriek zhonom si toto obdobie vychutnávajú, pretože hrajú predstavenia, na aké počas normálneho roka nie je priestor. „Vianočné predstavenia inokedy nemôžeme predviesť, takže aj z toho sa veľmi tešíme. Chrámy vystúpeniam určite prepožičiavajú istý punc vážnosti a vznešenosti, vnášajú do nich nezameniteľnú atmosféru a samotný priestor nám vytvára jedinečné kulisy, takže áno, v priestoroch chrámov účinkujeme veľmi radi,“ dodáva Gabika.

SĽUK_Pastorale_01.jpg Foto: Pastorále, zdroj: archív SĽUK-u

27.11. o 20:00 h si zapíšte do diára

Nenechajte si ujsť dielo z vianočného repertoára SĽUK-u. Okrem ľudových kolied zaznejú aj duchovné a pastorálne piesne prerývané prvkami ľudového divadla viažuce sa na biblický príbeh kráľa Heroda a betlehemskej bábkovej hry Šopka. Vstupenky je možné zakúpiť v sieti Ticket portal alebo v TIC Región Trnava v Mestskej veži.

"Vianoce sú časom pokoja, radosti a lásky, tak nech vám nepridajú na tvári vrásky. Nestraťte hlavu v predsviatočnom zhone, naopak s pokojom v duši pripravte sa na ne," Váš SĽUK.

Tereza Šimončičová

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.