Street Art Gallery

O projekte

Objavovanie sídlisk cez pouličné umenie

V Trnave vyrástlo za posledné dva roky na stenách 12 veľkoplošných street artových výtvarných diel, ktoré okrášlili zabudnuté šedé zóny na periférií Trnavy. Vďaka spolupráci s prestížnym Slovakia Street Festival sa nám už v prvom ročníku podarilo pritiahnuť do Trnavy mená, ktoré vo svete street artu niečo znamenajú. Tento rok sa môžete tešiť na ďalšiu umeleckú "chuťovku" väčších rozmerov :-)

Svoje muraly tu vytvoril známy maďarský street artový umelec Fat Heat, belgičan Nils, francúzi Cart 1, Jace a Reano Feros, švačiarsky tvorca Art of Bust a venezuelský šoumen Koz Dos. Z trnavskej scény čarovali sprejmi a štetcami Dian, Da Linka, Dias a Špendlo.  

Najväčšie muraly majú rozmery 10x8 metrov, najdlhší má 24 metrov. Hotové diela si môžete pozrieť na sídliskach Linčianska a Prednádražie - na stenách školy, na výmenníkových staniciach aj starých garážach, veľký ľudsko-lemurí mural nájdete na stene budovy UCM, calligrafitti art zdobí ZŠ Spartakovskú a muž s hlavou v oblakoch pristál na stene paneláku na Saleziánskej 17. Niekoľko menších pouličných street art obrazov pribudlo aj na Špačinskej. Múry tu dotvorili domáci umelci v rámci sub podujatia Graffiti Jam. Každá stena nesie rozpoznateľný rukopis autorov, ktorý je pre street artovú scénu veľmi typický. S projektom počítame aj na budúce roky, už teraz sa tešíme sa záujmu majiteľov viacerých budov v meste, že prejavili záujem o túto formu umenia vo verejnom priestore.


V zálohe máme niekoľko výmenníkových staníc na sídliskách Družba, Prednádražie, Linčianska, a potom väčšie plochy napríklad obytných domov. "Muraly dokážu nielenže spríjemniť deň a skrášliť štvrť, kde sa nachádzajú, ale pohľadom na dielo vstupujeme do dialógu s umelcovým aj vnútorným svetom a tento kontakt nás rozvíja a kultivuje" - takto vníma prínos street artu v meste riaditeľ Zaži v Trnave - Mestké kultúrne stredisko Peter Cagala. A ako to vidíte vy?

POULIČNÁ GALÉRIA 2021

Maďarský umelec FAT HEAT (HU)  vytvoril zaujímavú kompozíciu na starých garážach na Jiráskovej. Na „svojej“ stene, ktorá je najdlhšou v rámcii Street Art Gallery (24 metrov), nájdete koláž rôznych tvárí pripomínajúcich ľudskú rozmanitosť, a zároveň blízkosť, ktorá je dôležitá v každých časoch. Fat Heat získal základy z kruhov grafitti, v ktorých sa pohyboval už od roku 1998.


Francúzski street artisti  Cart 1 a Jace spoločne oživili trafo stanicu na Beethovenovej. 

JACE (FRA) pochádzajúci z francúzskeho La Reunion je vo svete známy tým, že tam, kde sa objaví, zanechá za sebou rozkošnú postavičku Gouzou, ktorá vždy nájde spôsob, ako sa šikovne prispôsobiť priestoru. Spoločnosť, v ktorej sa nachádza, ho vždy inšpiruje k trefnému vyjadreniu danej kultúry a jeho lásky k cestovaniu. Le Gou Zou postavičky nájdete vystrájať po celom svete a už aj Trnava je na (ne)ooficiálnej cestovateľskej Gou Zou street artovej mape. CART 1 (FRA) je tiež expertom na zaujímavé 3D postavičky, posadené do priestorových pozadí pomyselne vychádzajúcich zo stien. V Trnave sa jedna z nich šplhá po výmenničke a vylieva po celej stene farbu. Z druhej strany ju nájdete zas vymýšľať s(o) sudom. 


ART OF BUST (ŠVAJČIARSKO) alebo BustArt je neo-popový umelec, ktorý rád vytrháva postavy a ikony z detstva z kontextu a ukladá ich do nových kompozícií. v Trnave na Mozartovej namaľoval živé cartoon dielo, ktoré sa zaujímavo prekrýva. Všetky postavičky v ňom vyjadrujú rovnaké šťastné gesto - rozpažené ruky, teda až na Barta Simpsona. Všimnite si prácu s transparentnými vrstvami. Art of Bust  svoj vizuálny štýl nazýva Graffiti Pop. 


NILS (BEL/USA)

Nils Westergard je belgicko-americký pouličný umelec a filmár, ktorý vyštudoval film v Richmonde, štáte Virginia. So svojimi grafitmi začínal ako tínedžer na predmestí Washingtonu, neskôr si však vyvinul svoj jedinečný štýl, ktorý priniesol na steny po celom svete. Jeho nástenné maľby skúmajú témy intimity, ega, sily a krehkosti a tieto motívy si možno všímať aj v jeho poslednej tvorbe. Rukami, ktoré zakrývajú tvár na Mozartovej ulici, chcel vyvolať svojim dielom silnú emóciu, začať diskusiu. Pozrite si diela aj z trnavskej scény na trafo stanici na Čajkovského ulici v zložení Špendlo, Da Linka, Dias a Dian. Na pôvodných posprejovaných stenách sa za pár dní narodil farebný triceratops, sympatický levitujúci sloník, usmiate dievča s kvetinou a včelami a chlapec so psom.

ŠPENDLO

DA LINKA a DIAS maľovali spoločnú stenu 


DIAN  ovu tvorbu spoznáte ľahko. Dian maľuje slony. V Trnave už má jedného na Slávii, toto je ďalší prírastok do rodiny. POULIČNÁ GALÉRIA 2022

Koz Dos (Venezuela) priniesol spolu s dávkou poriadnej energie aj kus exotického umenia a autentického pohľadu na svet. Jeho maľba zobrazuje človeka s mačacou kapucňou a lemurom na pleci, čo podľa autora symbolizuje potrebu súžitia človeka a zvierat v jednote a symbióze. Inšpiráciou je preňho detstvo strávené v obklopení mnohých hospodárskych a domácich zvierat, ktoré mali ako rodina vždy v úcte. Mural veľkých rozmerov nájdete zboku budovy vysokej školy UCM.

Reano Feror (FR) priletel z provensálska a na ZŠ Spartakovská po sebe zanechal stopu v podobe calligrafitti art-u. Calligraffity je druh umenia kombinujúce krasopis so štýlom grafitti. Z drobných nelegálnych čmáraníc vyrástol na svetovo známeho umelca, ktorého rukopis zdobí interiéri aj exteriéri kade-tade. Vymyslel si svoju vlastnú abecedu a obrazcom vytvára špeciálne objemy hrou so saturáciou.

Fat Heat (HU) nás svojou návštevou poctil už druhý raz. Tento raz pomaľoval stenu na participatívnom paneláku na Saleziánskej 17. Muž s hlavou v oblakoch poskytuje autorov autentický pohľad na svet - človek v rozpoložení nad aktuálnym stavom spoločnosti. Jeho najväčší mural môžete nájsť v Rusku a má 60 metrov.

Foto: Pavol Matava

Autori projektu


 • Fat Heat :
  Maďarsko

 • Art of Bust :
  Švajčiarsko

 • NILS:
  Holandsko

 • JACE:
  Francúzsko

 • CART 1 :
  Francúzsko

 • Reano Feros:
  Francúzsko

 • Koz Dos:
  Venezuela

 • DA LINKA:
  Slovensko

 • ŠPENDLO:
  Slovensko

 • DIAN :
  Slovensko

 • DIAS:
  Slovensko

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.