Podujatia

Čo všetko môžete zažiť v Trnave z našej produkcie?  Jazz, folklór, kubánsku muziku, pikniky na kúpalisku, organ, filmy pod hviezdami, rytierov, tradičný jarmok, adventné koncerty, dychovky, divadlá a tanec priamo na ulici. Vyberte si, čo je vám najbližšie. 


Leto na korze

Prázdninové Leto na korze patrí už dlhé roky k veľmi navštevovaným akciám. Každý podvečer sa predvedie na malom pouličnom pódiu iné vystúpenie. Striedajú sa divadlá, koncerty, tanec a poézia. Nechystajte róby či obleky. Ľanové šaty, kroksy a zmrzlina v ruke sú najlepšou vstupenkou.
 


Aktuálny ročník

Trnavský Jazzyk

Keď stojí júlový vzduch a všetko už bolo povedané, je čas nechať prehovoriť džez. Letný open air festival známy ako Trnavský Jazzyk má už stabilné miesto medzi hudobnými podujatiami. Každý ročník je iný a jedinečný, a vďaka kvalitnej dramaturgii sa Jazzyk zaradil medzi najvýznamnejšie jazzové festivaly na Slovensku. 


Aktuálny ročník

Koncerty dychových hudieb

Hudobný žáner, ktorý je už 170 rokov na scéne nemôže chýbať v našej ponuke. Každú letnú nedeľu sa mestský amfiteáter rozozvučí dychovkami a veru, málokto z divákov nehybne sedí.
Udržovať rytmus nohou je základ, srdcom - len otázkou času!

Aktuálny ročník

Tvorba heštegu #TRNAVA na ulici

Vinyly sú roztočené, káva nateká z trysiek a neďaleko Hlavnej 17 je čulý ruch. V strede pozornosti sú umelci a nadrozmerné písmená, farby, štetce, ktorými priamo pred očami okoloidúcich dizajnujú jednotlivé časti obľúbeného heštegu. Nenechajte si ujsť proces tvorby najfotografovanejšieho nápisu priamo v meste.  

Viac o podujatí

Májový kvet

Uprostred mája sa centrum Trnavy mení na kvetinovú lúku. Tisíce a tisíce kvetov na jednom mieste. Kvetinári z celého Slovenska lákajú ľudí na najkrajšie letničky, bylinky, muškáty či sukulenty. Aj programu je ťažko odolať.

Viac o podujatí

Deň detí

Ďaleko v čase, ale blízko v priestore. Deň detí je najväčšou oslavou fantázie roka. Z večera do rána vyrastie na zelenej lúke pod hradbami Rímska ríša, kráľovský dvor či mestečko plné drakov. Inokedy zase v Ružovom parku vyrastú retro stanoviská. Deň detí organizujeme každý rok s iným motívom a témou. Vstupenkou je len "uveriť vlastným očiam".


Viac o podujatí

Trnavská hudobná jar

Trnavská hudobná jar je oslavou klasickej hudby.  Renomovaní umelci z celého sveta naplnia akusticky zaujímavé priestory v Trnave krásnymi symfóniami, klavírnymi recitálmi či vokálnymi vystúpeniami.

Viac o podujatí

Radničné hry

Radničné hry je malý divadelný festival na konci júna, ktorý vznikol s ambíciou nadviazať na silnú pozíciu divadla v trnavskom kultúrnom živote. Deje sa na nádvorí radnice pod holým nebom a každý rok prinesie do Trnavy zvučné mená. Otvorený priestor bez opony dodáva predstaveniam neuveriteľnú ľahkosť bytia a snúbi sa najmä s komediálnym žánrom. 

Viac o podujatí

Garden party na Korze

Un, dos, tres. Vitajte na Playa de Trnava. Celá ulica tancuje, deti sa hojdajú v sieťach a barmani predvádzajú vzduchové variácie. Našou akciou Garden party na korze oficiálne štartuje v Trnave letooo!

 

Viac o podujatí

Proma Frajdej

Keď je piatok na prahu zotmenia a mládež vylieza do ulíc, programu sa chytajú mladé kapely. Miesto aj čas je jasné už z názvu tohto sviežeho podujatia.  Proma ako skratka pre Promenádu, Frajdej pre piatoček.  Koncerty pod holým nebom sú otvorené každému žánru.

Viac o podujatí

Disco na kolesách

Novinka tohto leta. Korčuliarsky disco maratón pre malých aj veľkých na okruhu Slávie, ktorý až do noci ozvučíme dobrou hudbou z vinylov. Užite si rytmickú jazdu na svojich in-linoch a pod vedením inštruktorov aj korčuliarsku Macarenu na štýlových disco dvojradovkách.
 

Viac o podujatí

Trnavský piknik

Keď je v Trnave piknik, všetci tiahnu jedným smerom. Či už zo zvedavosti, z chuti na sladké, z túžby po dobrom rozhovore či koncerte pod stromami. Trnavský piknik je "liebling" medzi našimi podujatiami. Vznikol s cieľom oživiť nevšedný priestor v meste a podnietiť ľudí k stretnutiu, čo sa podarilo. Po absolvovaní turné Kalváriou, Ružovým parkom a Botanickou záhradou sa nakoniec usadil na obľúbenom kúpalisku v Kamennom mlyne.  


Viac o podujatí

Kabarety na radnici

Príďte si po zotmení posvietiť na humor. Letné piatkové večery sme rezervovali kabaretu Túlavého divadla, ktorý prinesie živé scénky, nečakané pointy a očakávaných hostí. Každý piatok sa rozohrá iný príbeh, s groteskným nadhľadom nad život a poetikou, sebevlastnou tomuto veselému zoskupeniu.

Viac o podujatí

Kino pod hviezdami

Malebný park Bela IV. sa v auguste mení na prírodnú kinosálu obohatenú o diskusie so slovenskými dokumentaristami. Hviezdy zhora dobre posvietia, vysoké lampáše ozdobných cesnakov príjemné voňajú, mäkká tráva sa poddá každej polohe sedmo-ležmo, a ak náhodou cítíte chlad zo zeme, deky, tulivaky a kávové drinky sú nachystané.

Viac o podujatí

Trnavská brána

Viete ako sa spieva: "Od Trnavy jasný mesác svící, pojdem moju milú navščivíci!"?
Ak navščívici, tak najlepšie v polovici augusta, kedy Trnava ožíva medzinárodným folklórnym festivalom Trnavská brána. 800 účinkujúcich z celého sveta, krásne kroje a kvalitné choreografie nenechajú žiadne folkórne srdce tiché. Krása a sila folklóru presakuje celým mestom.

Viac o podujatí

Kráľovské slávnosti

Kráľovské slávnosti priniesli nezvyčajný ruch do záhrad Západoslovenského múzea. Diváci môžu vidieť zblízka rôzne stretnutia slávnych kráľov z minulosti. Prepych praská vo švíkoch, kráľovné v brokátoch zdobia tribúny, atmosféra hustne, lebo sa chystá rytiersky turnaj. Pred kolbiskom už stoja najväčšie rytierske hviezdy, aby predviedli na koňoch svoju rýchlosť, obratnosť a zhodili súperov klenot.

Viac o podujatí

Trnavské organové dni

Špička európskej organovej scény mieri každé leto na Trnavské organové dni. Zažite si aspoň na jeden večer na vlastnej koži ten súzvuk, ktorý vzniká, keď sa rozozvučia píšťaly historickych organov. Magický priestor Baziliky Sv. Mikuláša, renomovaní umelci a krásne organové kompozície v ňom - to sú zaručené zimomriavky.Viac o podujatí

Rozlúčka s letom

Ako už prezrádza názov podujatia, Rozlúčka s letom uzatvára sezónu open-air koncertov v Trnave. Aj večery sú už chladnejšie, aj sa už o trochu skôr stmieva. Žiadny sentiment nás ale neprepadne, leto si zaslúži poriadny kapurkový dvojkoncert v amfiteátri! Všetky ruky horeee! 

Viac o podujatí

Dobrodružstvo v múzeu

Kto hovoril, že múzeá sú nudné, naprázdno prehltne. Dobrodružstvo v múzeu vzalo v lete všetkých pátračov do tajomných priestorov, kde sa návštevník stáva priamym aktérom rôznych živých scénok. Všímajte si každý detail. História sa nebude opakovať.
Vymysleli sme pre vás naozaj skvelú rodinnú novinku, pri ktorej sa môže naplno zapojiť vaše detektívne "ja".


Viac o podujatí

Tradičný Trnavský jarmok

Tu hádam netreba ani veľa písať. Tradičný trnavský jarmok je už desiatky rokov najslávnejšie podujatie Trnavy, za ktorým cestujú rodiny z celého Slovenska. Súčasný jarmok sa snaží prebúdzať zabudnuté remeslá, staré regionálne recepty, vône, vytvárať na viacerých miestach Trnavy zákutia plné hudby a tancovačiek. Neoddeliteľnou súčasťou jarmoku sa stal aj Stredovek pod hradbami. 

Viac o podujatí

Stredovek pod hradbami

Keď sa v Bernolákovom sade rozkladajú stredoveké šiatre, erdžia vraníci a k oblohe sa začne vznášať vôňa dolkov, znamená to jediné: začína sa Stredovek pod hradbami. Toto populárne podujatie tvorí už roky nerozlučnú dvojičku Trnavského jarmoku. Je to komornejšia akcia, kde sa ručičky hodín točia pomalšie, kde sviečkari, sklári, kožiari či pisári so stoickým pokojom predvádzajú svoje remeslo. Pokojný rytmus stredovekého tábora rozháňajú žonglujúci kaukliari, sokoliarske show a výpravy na koňoch.

Viac o podujatí

Mikuláš v Trnave

Čarovný večer, kedy byť dieťaťom je také ľahké. Počujete? Prichádza Mikuláááš na koči! Piaty december patrí v Trnave tým najmenším. Mikuláš na koči v krásnom červeno-bielom kabátci, hustej brade priamo od barbiera a vo vyberanej spoločnosti čerta a anjela vedie deti centrom mesta a sprievod vrcholí veľkolepým koncertom.

Viac o podujatí

Štyri adventné koncerty

Príďte so svojimi najbližšími na moment rozjímať nad krásou folklóru, zborového spevu, opery či popu. Štyri adventné koncerty sú oslavou blížiacich sa Vianoc a rozmanitosti hudobných žánrov. Keď sa svetlá v  Kostole Sv. Jakuba po prvý krát stlmia a vianočná hviezda za oltárom silnejšie rozžiari, začína sa prvý.
Vďaka mocnej akustike kostola v klenbách nezanikne ani najtichší tón.


Viac o podujatí

Stredoveké adventné trhy

Vezmite si teplú oblátku priamo z ohňa, sadnite si na historické sane a preneste sa do pravej stredovekej rozprávky.
Trhom sa už od obeda šíria volania šenkárov a lákajú na všelijaké špeciality: vianočné oblátky, šalviové víno, či zvláštne korenený punč.  Čarovný čas stráži vianočný orloj – Adventný kalendár, ktorý sa nedá prehliadnuť.  

Viac o podujatí

Silvester pre deti

S posledným dňom roka sú späté rôzne tradície. Ľudia vymetali zlých duchov z príbytkov, združovali sa v chrámoch, piekli tradičné pokrmy pre šťastie, veselili sa s rodinami a priateľmi zdieľajúc vzácne chvíle. Aby však mohli dať zbohom starému roku aj mladší členovia rodiny, ktorí niekedy zvyknú "oficiality" prespať, vytvorili sme parádny silvestrovský program, ktorý si budú môcť vychutnať všetci spolu.


Viac o podujatí

Novoročný koncert

Už roky rokúce vítame Nový rok s veľkolepým orchestrom. Priestor Kostola Sv. Jakuba je tou najcharizmatickejšou koncertnou sieňou, akú si viete na tento slávnostný moment predstaviť. Svoje majú čo povedať sláčiky, klávesy aj dychy.
Na moment nedýchať je úplne na mieste.  Viac o podujatí

Na kvetnú nedzelu

Ponurým mrazivým dňom konečne definitívne odzvonilo.  Ulicami pobehujú deti, ktoré cifrujú stromy „na pešej“ strakatými kraslicami, stuhami a  čačkami. Vŕbové prútiky vyhnali svoje prvé púčiky a  my konečne môžeme  osláviť príchod jari a zrod nového života zvonivým ľudovým spevom a tancom.  

Viac o podujatí

Trnafské fašangi

Zimný cyklus sa pomaly končí. Slnko si dnes chce zanôtiť slávnostný duet s jarou. Ľudové piesne sa nesú korzom. Miešajú sa s vôňou jaterničiek, oškvarkov či zabíjačkovej kaše.  Každou hodinou pribúdajú na tvárach detí aj dospelých maškari. Zvonia zvonce, hrkálky. Veselica vyvrcholí pochovávaním basy. Pozrite sa, už ju vezú!

Viac o podujatí

Adventné trhy

Z úst sa rinú tiché obláčiky pary, teplý punč zahrieva dlane, medzi vlnené šály a čapice sa zapletá vôňa škorice, klinčekov, hudba, vrava a smiech. Adventný čas v Trnave sa začína zasvietením stromčeka na Trojičnom námestí, a až do Vianoc prináša do mesta a jeho zákutí čarovný program.  

Viac o podujatí

Rozprávky na radnici

Svetlá sa stlmia, džavot detí pomaly utíchne. Na scéne vyrástol rozprávkový svet, do ktorého sa spoločne prenesieme už o malú chvíľu. Magický čas, kedy sa plnia priania, ožívajú kúzla a víly s kamošmi škriatkami sú nám o čosi bližšie, je opäť tu. Pšššt, hra sa práve začína...


Viac o podujatí

Mestská veža s lampášom

Mestská veža je objekt, ktorý si pamätá starodávnu Trnavu od roku 1574. Je opradená množstvom tajomstiev a plná prekvapivých zákutí. Čo tak prejsť sa ňou v podvečer, v prítmí, s lampášom v ruke a sprievodcom v dobovom kostýme? Z toho by mohol vzniknúť naozaj neobyčajný zážitok.

Viac o podujatí

Rozprávkový svet za hradbami

Za siedmimi horami, za siedmimi dolami a hradbami Rozprávkový svet na jarmoku rozprestiera sa. Ak ste ešte nevideli na vlastné oči Pána Motýľa, Babku Ježibabku či kráľovský pár na chodúľoch, magické bytosti na vás čakajú v Rozprávkovom svete počas Tradičného trnavského jarmoku. Najmenším návštevníkom jarmoku ponúkajú rôzne zábavne a čaro-zvláštne aktivity, pri ktorých môžu naplno rozvinúť svoju kreativitu. Rozprávky sú pre každého - od rušných jarmočných ulíc ponúka útočisko pre malých aj veľkých.

Viac o podujatí

Ľudová Veselica

Neodmysliteľnou súčasťou jarmoku je jedlo, ktorého najväčšiu koncentráciu nájdete pri Bernolákovej bráne. Spolu so stánkami plných cigánskej, lokše či podplamenníkov vyrastie aj pódium, na ktorom vám do jarmočného rytmu budú vyhrávať tie najlepšie ľudové zoskupenia. Fajny šmak v ruke a k nemu živá hudba je skrátka Ľudová veselica, ktorá dodá Tradičnému trnavskému jarmoku poriadneho ľudového ducha.

Viac o podujatí

Divoký západ slnka

Západ slnka, atmosféra v lesnom prostredí a živá hudba v Kamenáči vo westernovom štýle. Slávnosť Divoký západ vám prinesie počas troch týždňov tri country soboty plné žánrov folku v podaní najlepších country slovenských a zahraničných kapiel. Chýbať nebude ani country ball, ktorý otvorí parket pod stromami. 

Viac o podujatí

Mladé korzo

Mladé korzo je jedinečný trnavský festival, na ktorom žiaci základných umeleckých škôl spolu so svojimi pedagógmi predstavia výsledky spoločnej celoročnej práce. Na pódiu pred radnicou ožijú pestré a kreatívne spojenia rôznych hudobných žánrov, od klasickej hudby, cez španielsku hudbu, až po pop a swing. 

Viac o podujatí

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.