Galéria ulice

- 2022

O projekte

Otvorte si galeriaulice.sk a objavujte umenie v Trnave interaktívne

Kedy vznikla fontána, pri ktorej ste sedávali s babkou ako malí? Kto vytvoril street artovú maľbu muža zakrývajúceho si tvár, okolo ktorého chodíte denne venčiť psíka? Koľko má Ján Koniarek v našom meste sôch? Kde by ste našli v Trnave kozmonauta?  

Aj na tieto otázky vám odpovie Galéria ulice,  ktorá mapuje v Trnave umelecké diela nielen v centre mesta, ale aj na sídliskách.  Novinka prináša historicky prvý súpis umeleckých diel vo verenom priestore mesta s fotografiami aj videami.  Nič si nemusíte inštalovať, databáza funguje len s pripojením na internet. 

Už teraz nájdete v tejto databáze takmer 200 objektov, ktoré môžete v Trnave objavovať encyklopedicky listovaním si webom alebo vyraziť rovno do ulíc. Keď si zapnete sledovanie polohy, živá mapka vám ukáže všetky umelecké diela v okolí. Môžete si spraviť aj personalizované turné mestom podľa kategórie umenia. 

Diela sme rozdelili do piatich skupín:
- SOCHY A FONTÁNY
- RELIÉFY A PLOŠNÉ DIELA
- STARŚIE DIELA
- STREET ART
- ZANIKNUTÉ, PREKRYTÉ A NEREALIZOVANÉ DIELA

Galéria zachytáva mestské trnavské sochy, maľby, fontány, mozaiky, štukolustrá, sgrafitá, ako aj najmodernejšie street art muraly. Ku každému dielu nájdete názov diela, roku vzniku, meno autora, ak sa ho podarilo vypátrať, presnú polohu na mape,  ako aj sadu fotografií, aby ste dielo videli i v detailoch. Pri street art muraloch sú k dispozícii tiež videodokrútky, v ktorých sa vám prihovárajú aj samotní autori.  Časový rozptyl vzniku diel je 600 rokov a v tomto unikátnom online súpise nájdete aj diela, ktoré neboli z rozličných dôvodov realizované alebo v minulosti zničené. V lepšom prípade sú v súčasnosti iba prekryté reklamou, či informačnými tabuľami. Časť diel, ktoré sú v súčasnosti zaniknuté, sa nachádza v depozitároch a môžu byť teda v budúcnosti umiestnené do verejného priestoru.

Prvýkrát v histórii niekto diela z trnavských ulíc zmapoval

Galérii ulice predchádzal vyše jeden a pol ročný výskum, ktorý robil mestský kurátor, Adrián Kobetič, v archívoch, galériách a knižniciach: “Aby sme našli aspoň základné údaje o dielach,  museli sme navštíviť viaceré archívy v Trnave a iných mestách a prejsť veľké množstvo archívnych krabíc. Často sme aj po desiatkach krabíc skončili bez jedinej okrajovej zmienky.  Niekedy nás naopak prekvapila informácia, ktorá pomohla s identifikáciou diela, tam, kde sme ju nečakali.” 


Dievča s kačkou je dielo od Rudolfa Hornáka z roku 1959 a nájdete ho na Študentskej ulici. 

Ide o historicky prvé zmapovanie umeleckých diel vo verejnom priestore Trnavy, ktoré sú jeho súčasťou, tak, ako architektúra, chodníky či zeleň a menili sa podľa toho, ako sa menila doba, v ktorej vznikali.  Galéria ulice si kladie za úlohu jednoduchým a dostupným spôsobom upozorniť na prítomnosť umenia v meste. S pátraním po identite diel pomáhala kurátorovi aj Katarína Ďurišová. Ďalšie štyri mesiace po výskume pracoval na interaktívnej galérii tím Zaži v Trnave, aby bola databáza diel zaujímavá pre ľudí nielen obsahovo, ale aj technologicky.

Ako sme sa chopili úlohy hovorí Peter Cagala,  riaditeľ Zaži v Trnave: „Keď sme dostali od nášho mestského kurátora tabuľku s dielami, hľadali sme čo najlepšiu formu, ako tento unikátny súbor diel ľuďom ponúknuť. Všetky diela sme dali profesionálne nafotiť, vytvorili sme online živú mapu s GPS, nastavili vo webovej aplikácii rôzne filtre, aby si Trnavčania  mohli v databáze diel a autorov vyhľadávať, čo a kto ich zaujíma a vnímať tak svoje mesto aj cez umeleckú vrstvu.“

Online Galériu ulice plánujeme časom obohatiť aj o ďalšie informácie, vytvárať pre Trnavčanov rôzne trasy po stopách konkrétnych umelcov, napríklad s audiokomentárom alebo malým kvízom.

Z galeriaulice. sa dozviete, že toto dielo je od Josepha Jurču s názvom Kvet. Mapka prezradí, že sa dielo nachádza v areáli Strednej zdravotníckej školy a vzniklo v roku 1973.

Web

Plagát

Galéria ulice

Autori projektu


 • Koncept:
  Zaži v Trnave

 • Diela zmapoval:
  Adrian Kobetič

 • Foto:
  Martin Hesko

 • Video:
  Pavol Matava

 • Dizajn:
  Martin Drahovský

 • Programovanie:
  Martin Polák

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.