Škriatkovo kúzlo

Zimná hra v centre mesta - 2020

O projekte

Škriatkovo kúzlo je hra, a zároveň pekný a citlivý príbeh o hľadaní domova

Po letnom Mocnom opasku sme priniesli do Trnavy aj zimnú rozprávkovú hru. Hra využila priestory ôsmich prázdnych okien v centre mesta, kde vznikli inštalácie čarovných škriatkovských svetov. Škriatkovo kúzlo sa spúšťa online v zimných mesiacoch na skriatkovia.trnava.sk.

Úlohou detí je pomôcť hlavnému hrdinovi, ktorý mrzne v starej topánke, nájsť svoj domov. Podľa legendy by mal mať predsa každý škriatok svoj domov a každý dom svojho domového škriatka.  

Hra sa odohráva v úzkom centre mesta. Deti zvládnu trasu za 20-30 minút. Začína sa pri Mestskej veži, pokračuje na Nádvorie, k divadlu, mestskej radnici a končí sa na pešej zóne.  Výtvarné inštalácie k hre sú podsvietené, takže ju odporúčame zažiť vo večernej atmosfére. 


Deti si v priamo v inštalácii môžu mobilom rozsvietiť lampu, roztočiť kompas priamo za oknom či rozozvučiť tajomný nástroj trúbšlakčelo. V hre je dokonca i škriatkovský prevodník krokov.

Hlas trnavským škriatkom prepožičal herec Daniel Heriban. Atmosféru podfarbuje  rozprávková hudba plná zvonivých zvukov čelestu a glockenspielu, pri napínavých scénach prichádzajú na rad nižšie položené sláky a bicie. Hudba hrá aj medzi stanoviskami, aby sa nestratilo čaro príbehu.

Aj napriek tomu, že Škriatkovo kúzlo je navrhnuté pre súčasné smartfóny, kresby v hre sú založené na tradičnej ilustrácii, všetky tlačidlá a interakcie sú ručne prekreslené, vďaka čomu hra pôsobí mäkko, pripomína knižky nášho detstva a staré zabudnuté príbehy.

Na konci hry vás čaká prekvapenie. Zistíte nielen to, či sa škriatkovi podarilo nájsť sladkú vôňu domova, ale aj ako so škriatkom udržiavať dobré vzťahy, a aký je vlastne ten váš rodinný škriatok. Alebo to už viete? 

Najväčšou rekordmankou Škriatkovho kúzla je Trnavčanka Lucia Koleničová s dcérami Emou a Elou. Krémešovi pomohli s hľadaním sladkého domova v prvej sezóne hry už 17 krát. Bývajú v centre mesta a škriatkovia sa vraj stali prirodzenou súčasťou ich bežného života.

„Hra nám doslova zmenila mapu Trnavy. Chlieb kupujeme pri Krémešovi v topánke, domovchodíme cez Doremiho uličku, s tatom sa stretávame pri bazáre a mačke. Inštalácie sú krásne a nádherný rozprávkový príbeh úžasne rozvíja detskú fantáziu. Priznávam, že dodnes pečiem maslové sušienky nielen pre naše dve dievčatká, ale aj pre nášho domového škriatka Kábloša. Nebudeme predsa riskovať, že sa nahnevá."

Inšpirácia oživiť škriatkov prišla z histórie

Naši predkovia skutočne verili na domových škriatkov. Vnímali ich ako zázračné bytosti, ktoré ochraňujú dom pred chorobami, strážia špajzu a majetok. S rodinou, ku ktorej sa nasťahujú, ostávajú do konca života. Často sa na ich spokojnosť myslelo pri rôznych sviatkoch, všeobecne štvrtky a na Štedrý večer, kedy sa im do rôznych kútov domu ukladalo jedlo. 

Do povedomia sa vo veľkom dostali vďaka rozvoju slovenskej národnej literatúry v 19. storočí, kedy o nich písali mnohí významní autori (napríklad Ján Hollý), aj mnohí rozprávkari a zberatelia ľudovej slovesnosti. Objavili sa tiež v prepisoch regionálnych povier a povestí, ktoré sa neraz líšili  “dedina od dediny”. Ako jeden z prvých o domácich škriatkoch písal dokonca Ján Amos Komenský. 

My sme si samozrejme v našom príbehu vymysleli vlastný svet škriatkov aj s vlastnými pravidlami. Ale všetko už nájdete na skriatkovia.trnava.sk :) 

Web

Plagát

Škriatkovo kúzlo

Informácie

 • Vznik hry: december 2020
 • Čas realizácie : 3 mesiace
 • Hru dokončilo: 2500 zariadení

Autori projektu


 • Idea a produkcia:
  Zaži v Trnave

 • Koordinácia:
  Ján Novák

 • Námet a scenár hry:
  Jana Pekárková

 • Výtvarné návrhy a scénografia:
  Naďa Salbotová

 • Výtvarné návrhy a scénografia:
  Barbora Rajčanová

 • Ilustrácie:
  Ján Baláž

 • Programovanie:
  Martin Polák

 • Rozprávač príbehu:
  Daniel Heriban

 • Hudba:
  Tomáš Köppl

 • Zvuková mixáž:
  Filip Hittrich

 • Technická realizácia inštalácií:
  Patrik Grosinger

 • Jazyková korektúra:
  Veronika Majtánová

 • Foto:
  Martin Hesko

Fotogaléria projektu

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.