Hešteg #TRNAVA na pešej zóne

Devätmetrová inštalácia na pešej zóne

O projekte

Sme rozdielni, ale spája nás mesto, v ktorom žijeme

Nápad vytvoriť 9-metrový symbol Trnavy v podobe heštegu vznikol v roku 2016. Inšpirácia prišla zo zahraničia. "Vnímame, že je dôležité budovať spolupatričnosť k mestu, v ktorom žijeme. Tento nápad sa snaží vizuálne pútavou formou, ktorá je blízka aj mladým ľuďom, hovoriť o tom, že hrdosť na to, odkiaľ pochádzame, môže byť súčasťou našej identity", hovorí Peter Cagala, riaditeľ Mestkého kultúrneho strediska.

Koncept tvorby heštegu je jednoznačný. Každé písmeno maľuje iný umelec, čo je odkaz, že aj my obyvatelia Trnavy, sme rozdielni. Je to ale práve mesto, ktoré nás spája. Symbol mriežky sa využíva najmä v online priestore, kde uľahčuje vyhľadávanie príspevkov s podobným obsahom, prepája ich a charakterizuje. My sme ho preniesli na ulicu, do offline priestoru, ale keďže množstvo ľudí sa pri heštegu fotí, v konečnom dôsledku sa aj tak v online priestore objaví.

Pešia zóna sa ukázala ako najvhodnejšie miesto

Nápis je od roku 2016 umiestňovaný na Hlavnej ulici, pri dome číslo 17, kde je veľmi atraktívny priestor pre fotografovanie, pretože v zábere stojí dominanta centra a symbol Trnavy - mestská veža.

Tvorbu trnavského heštegu od roku 2016 do 2019 kurátorovali Juraj Ezechiáš a Miloš Čapka z umeleckej školy Pablo a bol maľovaný naživo na ulici, čo bol zaujímavý event, kde mohli okoloidúci naživo sledovať premenu bielej plochy na umelecké dielo.
V roku 2020 prebral štafetu ilustrátor a pedagóg Ján Baláž z ateliéru Makuki a diela vznikali “dištančne” či už doma, alebo v ateliéroch. Pandémia koronavírusu nás síce obrala o  podujatie spojené s maľovaním, dala však priestor pre inovácie. 

Hešteg v roku 2021 priniesol jednu novinku

Každý z maliarov sa spojil so svojim "kolegom" básnikom a spolu vytvorili kreatívne dvojice. Výsledok ich spolupráce je navzájom korešpondujúca ilustrácia na jednej strane písmena a báseň na druhej.  
„Snažíme sa tak posunúť hranice idey a posolstva projektu #TRNAVA a ponúknuť divákovi ďalší typ zážitku vyplývajúci zo symbiózy umeleckej poézie a ilustrácie” hovorí Ján Baláž.  

V roku 2022 bol hešteg realistickejší 

Symbol #TRNAVA sa minulý rok približoval k realistickej kresbe a maľbe. Je to zmena oproti minulým ročníkom, v ktorých grafici, poster dizajnéri a ilustrátori pracovali skôr s výraznou štylizáciou, miestami až na hrane abstrakcie. Výtvarníci vytvárali svoje písmená v spoločnej farebnej palete, ktorá prispela k vytvoreniu harmonického celku. 

Nápis #TRNAVA je tento rok už na prvý dotyk iný

Tento rok sme si pripravili niečo celkom nové. Predošlé heštegy boli maľované, tentokrát sme použili techniku linorytu. Umelci vyryli svoje umelecké diela do priemyselného, vysokozáťažového linolea, čím vytvorili matricu, ktorú sme na Hlavnej ulici aj použili na grafické odtlačky. Výsledok môžete obdivovať nielen očami, ale aj končekmi prstov.

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

Informácie

  • Autor nápadu : Zaži v Trnave
  • Rok vzniku: 2016
  • Veľkosť inštalácie : 9 metrov
  • Miesto: Hlavná 17
  • Kurátor heštegu 2023: Ján Baláž, Adrian Kobetič

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.