Do Trnavy priniesol lemura a závan exotiky

18. júl 2022
Rozhovory | Street Art

Zdieľať

Venezuelský street artista KozDos namaľoval na budovu UCM murál, ktorý prepája zvieracie motívy s človekom. Muž oblečený do mačacej kapucne, ktorému na pleci sedí lemur, vznikal desať dní.

So štetcami na vysokozdvižnom vozíku ste mohli KozDosa, vlastným menom Martin, stretnúť začiatkom júna aj s parťákom Yasserom, ktorý mu robil technickú podporu.

Martin, čo hovoríš na atmosféru Trnavy, keď ju porovnáš s trojmiliónovým Caracasom?

V Caracase alebo všeobecne vo Venezuele, sú ľudia veľmi priateľskí a vrúcni od prvého kontaktu. Je tam väčší chaos, ale mne to nevadí, ja to mám rád. Tu v Trnave je život v uliciach pokojnejší, ale príjemný. Všetci sa k nám správajú milo, s veľkou úctou a osobne si myslím, že to je dôležitejšie než čokoľvek iné.

Ako sa ti maľovalo na túto netradične zaoblenú stenu univerzity?

Ten oblý tvar steny ma, musím povedať, dosť zaujal. Už keď som si robil prvý náčrt, naskicoval som ho tak, aby sa dala urobiť interpretácia diela z troch rôznych strán. Nadchla ma tiež predstava, že maľba je pri detskom ihrisku a množsvo detí bude mať možnosť pri hre vidieť kúsok dostupného umenia. Miesto maľby je naozaj veľmi dobre situované. Proces tvorby bol občas trochu náročnejší, lebo okolo nás chodili autá na parkovisko, tak sme museli občas zastavovať stroj, ale zvládli sme to.

DSC04999.jpg Murál v Trnave vznikal na veľkej zaoblenej stene budovy UCM 10 dní.

V tvojich dielach prepájaš človeka a zvieracie motívy, v čom pramení tento tvoj rukopis?

Prítomnosť zvierat v mojich muráloch je spojenie, ktoré som aktívne nevyhľadával, ale prirodzene vzniklo. Vyrastal som v dome s malými hospodárskymi zvieratkami a u nás v rodine sme mali vždy zvieratá v úcte. Formovalo ma to. Je to niečo veľmi osobné. Vo svojich obrazoch vytváram vesmír, ktorý je utópiou našej reality, realitu prostredníctvom umenia, prostredníctvom maľby, čo je to najkrajšie, čo som sa naučil.

Lemury a mačky sa objavujú v tvojich dielach dosť často. Sú zvieratá, ktoré sa ešte na tvoje steny nedostali?

Ten kľúč k výberu zvierat je u mňa rôzny. Do môjho hľadáčika sa dostalo už množstvo zvierat. Niekedy sú na jednej maľbe suchozemské a vodné zvieratá, inokedy zvieratá, ktoré spolu nemajú na pohľad nič spoločné. Niektoré sú mi blízke, niektoré som nikdy nevidel, napriek tomu ich maľujem, a potom sú zvieratá, na ktoré ešte nedozrel čas. Napríklad tukany patrili k zvieratám, ktoré som dlho pri tvorbe nevnímal, ale raz som robil nástennú maľbu, kde sa tukan výtvarne veľmi hodil, tak som tam jedného dotvoril.

3-padova-italy.jpg Murál s tukanmi v talianskej Padove.

Teraz sa trochu presuňme v čase. Ako si začínal s tvorbou?

Od malička ma fascinovalo všetko vizuálne, bavilo ma kresliť, čmárať si rôzne veci, hrať sa s farbami. V tínedžerskom veku som sa presunul s tvorbou do ulíc Caracasu, môjho mesta, kde som začal s graffiti. Dnes lietam po celom svete. Prirodzene sa to u mňa rozvinulo do nástenných malieb a začal som tvoriť viac z uhla muralistu.

Študoval si maľbu, grafiku alebo si samouk?

Áno, študoval som výtvarné umenie na Univerzite umenia Armanda Reveróna v Caracase vo Venezuele.

Precestoval si pol sveta, Berlín, Paríž, Madrid, Barcelonu, Tel Aviv, kde žiješ? Stále v Caracase?

Naša základňa je tu Európe - žijeme na Sicílii, presne kvôli realizácii projektov, spolupráci s galériami a podobne.

V ktorých krajinách ťa čakajú murály najbližšie?

V Nemecku a vo Francúzsku.

Nechýba ti pri putovaní svetom niečo z tvojho domova, napríklad rodná kuchyňa?

Niekedy áno. Občas si vyhľadám v reštauráciách pabellon criollo, čo je ryža, fazuľa a dusené hovädzie, milujem hallacas, mäso so zeleninou v kukuričnej placke a obalené v banánových listoch. Mám inak veľmi rád naše venezuelské empanadas - mäsové pirohy. To by som si rád dal aj teraz.

Jana Pekárková

DSC05007.jpg

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.