Hľadá sa najkrajší "Airbnb" betlehem v Trnave (fikcia)

29. december 2023

Zdieľať

V mojom svete boli Jozef, Mária, Ježiško v jasličkách, anjeli, pastieri, traja králi a zverinec okolo neodmysliteľnou súčasťou každých Vianoc. V trnavských kostoloch nájdete niekoľko krásnych betlehemov. Ktorý by si Mária a Jozef vybrali dnes?"

Budeme radi, ak sa s deťmi vyberte po ich stopách. Ich príbeh vám však rozpoviem trochu inak. Modernejšie.

Predstavme si, že si Mária s Jozefom z Nazaretu otvárajú portál s ponukou betlehemských ubytovaní a do vyhľadávania zadajú Trnavu. Portál im vyberie štyri najväčšie a najlepšie hodnotené ubytovania.

Termín príchodu: 24. až 25. december Domáce zvieratá: oslík Dôvod pobytu: sčítanie ľudu Poznámka pre majiteľa ubytovania: žena bude čoskoro rodiť

Najstarší betlehem

Kostol Sv. Jakuba

Ako prvý na nich ,,vyskočí” nocľah v betleheme v Kostole svätého Jakuba. Nie je to náhoda. Makety betlehemov v kostoloch si totiž staviame zásluhou bratov františkánov a jezuitov od 16. storočia a patria k najstarším. Našich pocestných osloví približne 80 rokov starý interiér hlavne z dreva a sadry. Veľmi útulný. Prvýkrát ho reštaurovali v roku 1986, potom v roku 2013. Aj zeleň sa im pozdáva. Zvieratá sú prítulné: veľké hospodárske i exotické majitelia pravidelne dopĺňajú o tie menšie, napríklad o mačky, husi, labute i myši. S nimi Mária problém nemá. Okolie je pomerne rušné, býva tu viac ako 80 figúrok. Len aby jej nezobudili dieťa, keď konečne zaspí! S tým by už Mária problém mala.**

Tlmené svetlo v betlehemskej jaskyni – plus bod. Traja králi z plastu – mierne mínus. Mária s Jozefom ale chápu, že drevo je dnes drahé.

IMG_3656.jpg

Betlehem s dominantnou klenbou

Kostol Najsvätejšej Trojice

Jezuitský kostol ponúka betlehemské ubytovanie z obdobia po roku 1900. Jezuiti sú príkladní majitelia – všetko pravidelne renovujú. Susedia z okolia sú zo sadry. Jozef vyzvedá, odkiaľ prišli. Viacerí pochádzajú zo Slovenska, ale jedni cestovali až z Talianska. Všetci sú ale usmievaví a milí. Dokonca sa im poklonili pri príchode. Skúsený remeselník sa v Jozefovi nezaprie. Tentoraz sa nadchol pre klenbu betlehema. Tá je spomedzi ostatných ubytovaní naozaj výnimočná. Je detailne kreslená a má v sebe zabudované žiarovky pripomínajúce hviezdy na oblohe. To rodičia využijú namiesto detského kolotoča nad jasličkami. Mária tiež oceňuje ticho. Nič sa nehýbe, dieťa bude môcť nerušene spať.

Jezuiti1.jpg

Pojazdný

Bazilika Sv. Mikuláša

Zaujímavé je i ubytovanie v Bazilike svätého Mikuláša. Pôvodne tu vraj žiadny nocľah nemali. S myšlienkou jeho vzniku prišiel známy Mikuláš Schneider Trnavský a začal ho stavať. Postaviť ale kvalitný apartmán zodpovedajúci vtedajším štandardom nie je ako hrať na organe! Preto si na pomoc prizval sochára Jána Koniarka. Žiaľ sa im nedarilo a betlehem pre povinnosti nedokončili. Luxusné ubytovanie tak nikdy neuzrelo svetlo sveta. Našťastie prišiel organista Július Nagy, ktorý betlehem sám postavil aj elektrifikoval.

Výhodou je, že v prípade nepriaznivého počasia alebo ak by sa sadroví susedia rozhodli robiť bujaré oslavy až do skorého rána, si môžu Jozef s Máriou príbytok zložiť na niekoľko častí, zobrať so sebou a rozložiť na inom mieste. Niečo ako kemping v súčasnosti.

Mária a Jozef ,,kopnú” do seba druhú kávu, nakoľko ich čaká ešte posledná trnavská ponuka. Je zima, sily ubúdajú, a treba sa niekde na noc zložiť. Pokoj, Mária pije bezkofeínové ,,lattéčko”. Osol zasa chlípe už riadnu hodinu z Trnávky. Sa môžeme čudovať, prečo má dnes tak málo vody…

bazilika-mikulas-3.jpg

Najrušnejší

Kostol Najsvätejšieho srdca Ježišovho

Sú na mieste - v Kostole Najsvätejšieho srdca Ježišovho. Ale čo to? Všetci obyvatelia sa kamsi ponáhľajú, potom zrazu zastavia, otočia sa a idú naspäť. A niektorí len rotujú dookola. Žeby to znamenalo milú uvítaciu oslavu pre hostí?

Betlehemský ruch v kostolíku na Tulipáne má na svedomí bývalý správca Mons.Karol Kolečanský. Ubytovanie je pomerne moderné, vzniklo v roku 1978 rukami bratov Rusnákovcov a stolára Beniaka. O vizuál sa postaral Štefan Zachar. Rezbársku prácu zasa zabezpečil majster Jozef Pekara z Rajeckých Teplíc. ,,To je autor slávneho slovenského betlehema z Rajeckej Lesnej,” zašepkal Márii Jozef. Ako tesár sa vyzná v kvalitnej ručnej práci.

Ubytovanie je na samote v pristavenej kaplnke. To sa počíta.

Plusy – veľmi milé betlehemské osadenstvo, ktoré doslova skláňa hlavu pri každej otočke. Nevýhoda – z okna vidieť na Herodesov palác s vojakmi, čo Márii nepridáva na pohode pred pôrodom.

tulipan1.jpg

Pre nenáročných

Márii s Jozefom ponúka betlehemský portál aj menšie betlehemy, napr. v Katedrále sv. Jana Krstiteľa, v Kostole sv. Anny aj v Kostole sv. Jozefa. Skromné a útulne, no pre rozrastajúcu sa rodinu trochu pritesné ubytovanie. Skúsia ho, keď bude chlapec starší. Možno ho dovtedy rozšíria a pristavia nejaké miestnosti. A keby aj nie, azda ich už nejaká dobrá duša u seba prichýli. Veď sú Vianoce.

Dobre, dobre… presne viem, na čo myslíte. Takto to určite nebolo.

Vy ale dobre viete, ako sa to celé skončí. Tento príbeh totiž pokračuje aj u vás doma, v betleheme pod vaším vianočným stromčekom. Ak si však chcete spraviť betlehemské putovanie mestom, teraz už viete, kam máte ísť. Len potichu, Mária potrebuje pokoj. Musí pred narodením Ježiška veľa oddychovať.

katedrala.jpg

Katarína Juranová

Článok bol uverejnený vo vianočnom špeciáli Advent v Trnave.

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.