Dychová hudba z Modranky oslávila 100 rokov

22. júl 2022
Iné

Zdieľať

Modrančanka je dychová hudba sídliaca v mestskej časti Trnavy, v Modranke. Minulý rok oslávila významné jubileum, storočnicu. Plnohodnotne a bez obmedzení oslava mohla prebehnúť až tohto roku a pri tejto príležitosti nám niečo o histórii súboru či o jeho súčasnom fungovaní porozprával vedúci kapelník Emil Šaštinský.

Korene siahajú až do roku 1903

Podľa slov najstarších pamätníkov existenciu dychovej kapely možno datovať už do roku 1903. Jej fungovanie však utlmila a neskôr úplne znemožnila prvá svetová vojna a z prvého obdobia Modrančanky, žiaľ, žiadne pramene zachované neboli. O jej obnovu sa postarali v roku 1921 kapelníci Ján Šúry a Ján Sekera st. a odvtedy súbor funguje až dodnes, s menšou nútenou prestávkou počas druhej svetovej vojny.

Kedysi o členov nebola núdza, dnes záujem klesá

Pod vedením ďalšieho z radu kapelníkov Jozefa Mikulu súbor zaznamenal nárast členov i nadšencov, čo spôsobilo, že popri regulárnej „dospeláckej“ kapele figuroval aj súbor mladších hudobníkov, pokračovateľov. Dnes je však situácia iná a záujem mladých ľudí o dychové či plechové nástroje rapídne klesá. „Vybavenie je zabezpečené, nástrojov je dosť, no atraktivita hry na dychové nástroje klesá. Je to smutné, keď prídete k blízkym susedom na Moravu a vidíte rovno niekoľko generácií hudobníkov. Ľudia tu toto „remeslo“ dedia medzi pokoleniami,“ hovorí Emil Šaštinský. DSCF9883.jpg Foto: Modrančanka, súkromný archív

V súčasnosti má kapela 12 stabilných členov

„Väčšinou sme všetci amatéri, hranie je pre nás hobby. V rámci Trnavy sme jediná skalná dychovka, ostatné sa rozpadli. Najstarší náš člen má 72 rokov a stabilne sa nás stretáva 12, sem-tam niekto príde na výpomoc.“ Členovia sa stretávajú každý piatok o 19:00 v priestoroch bývalej „Modrančanskej hasičárne“. Chodia hrať na rôzne akcie, väčšinou robia plesy, festivaly, svadby, kary a už 40 rokov udržiavajú peknú veľkonočnú tradíciu – hrávajú po celej dedine, „od domu k domu“. modrancanka1.jpg Foto: Veľká noc, súkromný archív

7.8. o 17:00 Modrančanka vystúpi aj v Mestskom amfiku

V rámci podujatí Leta na korze budete mať možnosť vidieť muzikantov v plnej paráde čoskoro vystupovať v Mestskom amfiteátri. Ak máte v okolí niekoho šikovného alebo ste sa len hanbili prejaviť svoju záľubu či záujem o hru na dychové nástroje, sto ročná Modrančanka je súbor, ktorý vás privíta s otvorenou náručou.

A nám nezostáva nič iné, než popriať všetko len to najlepšie! :-)

Autor: Tereza Šimončičová

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.