Dali hlavy do hromady a zrodili sa farebné nápady

10. október 2022
Iné | Rozhovory | Street Art

Zdieľať

Prvotná iniciatíva kreatívneho počinu prišla zo strany architektov, ktorí rekonštruovali dvor ZŠ Vančurova. Nápadu sa chytil mestský kurátor Adrián Kobetič a v spolupráci so skúseným pedagógom a výtvarníkom Jánom Balážom vytvorili zaujímavý inovatívny koncept. Vďaka nemu žiaci mohli aktívne participovať na zveľadení prostredia svojej školy.

Architekti prišli s nápadom, Adrián ho doťukol

ZŠ Vančurova si vytvorila v priestore dvora školy novú architektúru s bielymi stenami, ktorým sa rozhodla vdýchnuť život a pomaľovať ich. Na pomoc sa rozhodli prizvať i kurátora: „Chopil som sa iniciatívy a napadlo mi posunúť tento nápad ešte ďalej, a to do participácie priamo so študentmi a pedagógmi danej školy,“ začína Adrián. Na spoluprácu neváhal osloviť šikovného kreatívca s pedagogickým vzdelaním Jána Baláža, ktorý si pripravil pre ZŠ Vančurova a ZŠ Modranka workshopy, kde so žiakmi pripravoval návrhy.

thumbnail_IMG_8290.jpg Foto: Maľby v ZŠ Modranka, zdroj: MSKS Zaži v Trnave

Stačili dva workshopy a rôznorodé skice boli na svete

Siedmaci a deviataci si počas dvoch stretnutí mali vytvoriť vlastné návrhy na ľubovoľnú im blízku tému. „Stretnutia sme zorganizovali na dvoch školách a na dve etapy – najprv som prišiel, priniesol som na inšpiráciu knižky, časopisy, decká dostali vstupné informácie o tom, ako by to mohlo vyzerať a začali tvoriť prvé skice. Priniesol som im inšpirácie od klasických pop-art smerov, cez grafity, typografické, dizajnové či ilustračné techniky,“ vysvetľuje Jano.

thumbnail_IMG_8295.jpg Foto: Maľby v ZŠ Modranka, zdroj: MSKS Zaži v Trnave

Okrem umeleckého výstupu má spolupráca aj edukačný rozmer

Študenti dostali možnosť zapojiť sa do kreatívnej činnosti pod odborným dohľadom. „Tiež dostali príležitosť pochopiť, že existuje verejný priestor, ktorý ich obklopuje a môžu si ho vyzdobiť. Napokon sme ich vtiahli do istej občianskej mini participácie, čiže sa stali účastníkmi celého procesu,“ vysvetľuje Adrián. Deti vraj pracovali nadšene a spestrenie vyučovania uvítali radi.

Spomedzi návrhov chalani kurátorskými očkami vybrali diela, ktoré sa zrealizujú priamo v priestoroch škôl

Hotové podklady boli od detí vyzbierané a ďalej putovali na „odbornú analýzu“ :-). „Možností vzniklo veľmi veľa a napokon sme s Janom vybrali niektoré námety, ktoré sme sa rozhodli realizovať priamo v priestoroch daných škôl,“ pokračuje Adrián. Vyberali sme tak, aby spolu súviseli vizuálne alebo tematicky a aby výsledne vytvorili istý kompaktný celok,“ dodal Jano. Samotné prevedenie vykoná skúsená výtvarnarníčka, ktorá na podklade deťmi navrhnutých obrázkov svojimi precíznymi ťahmi štetcov výsledok ešte remeselne povýši.

thumbnail_IMG_8294.jpg Foto: Maľby v ZŠ Modranka, zdroj: MSKS Zaži v Trnave

Možnosti sú otvorené, pekná myšlienka má potenciál na rozvoj

Odborný a vynaliezavý tandem sa v budúcnosti pokračovaniu tejto idey nebráni, práve naopak, je otvorený ďalším spoluprácam so školami a žiakmi. „V budúcnosti by sme chceli s workshopmi pokračovať, aby aj ostatné deti a žiaci mali možnosť zažiť podobný tvorivý proces,“ uzatvoril Adrián Kobetič.

Tereza Šimončičová

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.