Trnavská klubovňa

Mestské priestory pre mladých na trávenie voľného času

O projekte

Prvá klubovňa rozbehla činnosť  

O vytvorení živých klubovní, kde bude môcť mládež zmysluplne tráviť čas po vyučovaní, sme v Trnave snívali dlho. V súčasnosti funguje prvý takýto " hub"  pre mladých v Kultúrnom dome Modranka a už pomaly hľadáme ďalšie priestory na sídliskách priamo v meste. 

Cieľom mesta Trnava je mať pre mladých bezpečné a vnímavé miesto, kde vznikajú priateľstvá, kde cítia podporu pri svojich nápadoch a aktivitách 

Projekt vznikol ako fúzia ideí Zaži v Trnave, Odboru školstva, mládeže a a športu a Centra voľného času Trnava, pod ktorý celý projekt klubovní oficiálne spadá. Projekt prvej klubovne je realizovaný s finančnou podporou predsedu vlády Slovenskej republiky a Európskeho zboru solidarity projekt “Komunitná Modranka”.

Prvá Trnavská klubovňa získala trvalú adresu v Modranke, kde sme jej uvoľnili 5 miestností na poschodí v kulturáku.  Nájdete tu hernú zónu, kuchyňu, chill zónu, workshopovú miestnosť a zázemie pre koordinátora. Klubovňa je zameraná na deti od 11 rokov a je otvorená v poobedných hodinách okrem utorka každý pracovný deň. Spolu s dobrovoľníkmi a koordinátorkou tu deti hrajú rôzne hry,  ping- pong, organizujú si filmové večery, plánujú spoločne rôzne výlety, workshopy, alebo len tak debatia o škole. Tínedžerov vníma Mesto Trnava ako najcitlivejšiu vekovú kategóriu a klubovne by im mali poskytnúť bezpečné prostredie na rozvoj a podporovať ich v rozvíjaní vzťahov. 

Klubovňa v Modranke má prvú koordinátorku Andreu
Zoznámte sa. " Volám sa Andrea, pochádzam z malej dedinky na Orave, ale posledné dva roky sa zdržujem prevažne v Trnave, študujem tu na Trnavskej univerzite v odbore predškolská a elementárna pedagogika. Už od svojich 16 rokov pracujem s mládežou. Mám rada nové výzvy, a preto som vďačná za príležitosť, ktorú som dostala ako koordinátorka klubovne. Veľmi rada čítam knihy, počúvam podcasty, cvičím a najradšej objavujem krásy našich slovenských hôr."

O celkový rozvoj klubovní v Trnave sa stará Lukáš Hrošovský. Lukáš sa už niekoľko rokov špecializuje na prácu s mládežou na medzinárodnej úrovni a pomáha aktivity v Trnave napriamo rozbehnúť. Klubovna v Modranke je prvým úspechom a s trnavským tímom z mesta pracuje už na ďalších priestoroch v sídliskových zónach.

Život klubovne je o zapájaní sa

Už od prvého dňa fungovania klubovne sa rozbehol život klubovne interaktívne. Stredoškoláci si začali písať svoj prvý projekt na záhradu, druhostupniari zo ZŠ si zas vytvorili projekty o tom, ako by staro-nový priestor mohol vyzerať, aby sa v ňom cítili príjemne a bol naozaj komunitný. Aj keď je kluboňa najmä útočiskom po škole, kde sa môžu deckú uvoľniť, vždy sa preberá aj nejaká téma participácie -  spoločné pravidlá klubovne, činnosť, poriadok,  zariaďovanie priestorov, záhrada.  Mladí ľudia si už vybavili kuchynku, spoločne vybrali základné spotrebiče, učia sa upratovať si po sebe a zútulňovať si prostredie. Prírastkom do klubovne sú i pohodlné tulivaky. 


Po roku od založenia si pripisujeme prvé úspechy

Trnavská klubovňa oslávila svoj prvý rok. Medzičasom sa stalo veľa vecí, na ktoré môžeme byť hrdí a ktoré potvrdzujú, že "to celé" bol dobrý nápad. Hlavný koordinátor Lukáš Hrošovský to s mládežou skrátka vie. Za dlhoročnú úspešnú spoluprácu s deťmi a mládežou vyhral ocenenie "pracovník roka s mládežou" za Trnavský kraj od Národného inštitútu vzdelávania mládeže. Členov klubovne v Modranke Lukáš naučil spisovať projekty, vďaka ktorým získavajú vlastné prostriedky a aktívne participujú na zveľaďovaní svojho komunitného priestoru. 

Sieť mládežníckych klubovní bude expandovať

Našou ideou je vytvoriť centrá pre deti a mládež aj v meste. S ich budovaním budeme pokračovať najmä v lokalitách väčších sídlisk ako Družba či Linčianska. Priestor na Linčianskej tvoria dve miestnosti s priestrannou rozlohou. Jedna má 160 m2 a je vybavená kuchynkou, druhá je menšia, ale so svojimi 54m2. V poobedných hodinách bude slúžiť primárne ako klubovňa, no doobedné časy budú voľnejšie a sú otvorené možnostiam. Ak máte dobrý nápad na využitie, neváhajte nám ho nechať TU.

 

Do klubovne stále hľadáme dobrovoľníkov

Ak máte časové okno vo svojom dennom režime, viac ako 16 rokov a chuť venovať sa zmysluplnej práci s mládežou,  vymýšľať s nimi aktivity a priučiť sa tvorbe a naplneniu projektov,  vyplňte kratučký kick - off dotazník na miesto dobrovoľníka.

Prví dobrovoľníci už pomáhajú 
Najlepšie sa vám predstavia oni sami.
Roman BranickýMoje meno je Roman, mám 19 a robiť dobrovoľníka v dobrých veciach ma baví. Som trénerom parkouru, budem študovať architektúru a mojou záľubou je umenie. Teším sa na každého s kým sa budem vidieť v klubovni!Lukáš MoncmanAhojte volám sa Lukáš čoskoro budem mať 19 rokov. Študujem na strednej priemyselnej školy technickej v Trnave. Som dobrovoľníkom v klubovni Modranke.Baví ma futbal, ktorému sa venujem aj aktívne. Rád sa stretávam s mladými ľuďmi. Teším sa, keď sa stretneme u nás v klubovni .Simona KajanovičováVolám sa Simona a do projektu som sa ako dobrovoľníčka zapojila preto, že ma láka práca s mladými ľuďmi, pretože predstavujú našu budúcnosť.

Ako sa to vlastne celé začalo?  

Inšpirácia prišla zo zahraničia

Riaditeľ Mestského kultúrneho strediska Zaži v Trnave Peter Cagala zažil na vlastnej koži, ako takáto sieť klubovní funguje. V minulosti pracoval v talianskom Trente práve v komunitom programe, kde sa venoval mládeži a dlho túto myšlienku nosil v hlave. V súčasnosti sa nápad krok po kroku stáva trnavskou realitou.

Záujem o klubovňu sme zisťovali v dotazníkoch

Na jeseň 2021 sme spravili medzi občanmi Modranky online dotazník, do ktorého sa zapojilo 315 ľudí a samostatne sme vyspovedali i  kategóriu tínedžerov. Pýtali sme sa, či by komunitný priestor privítali, aký program by sa tu mohol diať, aj či by chceli aktívne pomôcť.  Až deväťdesiatpäť percent mládeže chcelo mať blízko domova nejaký centrálny priestor, kde si môžu s rovesníkmi zacvičiť, pozerať filmy, diskutovať na rôzne témy, vzdelávať sa v oblasti dizajnu, hier, tvorby webstránok a eko aktivít.  Naše stredisko sa teda spojilo s Odborom školstva a Centrom voľného času, aby sme prácu s mládežou správne uchopili a vo februári 2022 pozvali decká zo ZŠ na stretnutie. Mnohí prišli už s konkrétnymi projektami a nápadmi, čo nás veľmi príjemne prekvapilo a mohli sme sa pustiť do spoločných aktivít.

Trnavská klubovňa v bezpečnej bublinke

V trnavských uliciach možno niekedy stretnete túto sympatickú oranžovú speech-bubble, ktorá je logom projektu, a aj vďaka farbám ju len tak ľahko neprehliadnete. Chceme, aby bolo o mládeži v meste počuť.
Prečo speech-bubble? Klubovňa je miesto, kde to žije, kde vznikajú myšlienky, kde je otvorená komunikácia, preto logo tohto projektu nemohlo byť tvarovo nijak prísne, geometricky presné. Táto bublinka (možno i zo žuvačky:) pôsobí mäkko,  organicky, mení sa, nafukuje, prispôsobuje podľa situácie, tak, ako sa vyvíja aj tento skvelý trnavský projekt.Plagát

Trnavská klubovňa

Informácie

 • KLUBOVŇA OTVORENÁ V TÝCHTO ČASOCH :
 • Pondelok: 17:00-19:30
 • Streda: 17:00-19:30
 • Štvrtok: 17:00-19:30
 • Piatok: 18:00-20:00
 • Kontakt: klubovne@trnava.sk
 • Instagram: trnavskaklubovna
 • Adresa: Seredská 131, Modranka

Autori projektu


 • Projekt patrí pod:
  Centrum voľného času Trnava

Fotogaléria projektu

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.