Hotovo! Diela prvej trnavskej Street Art Gallery sú dokončené

3. september 2021
Street Art

Zdieľať

Objavujte sídliská po novom. Za posledných pár dní v Trnave vyrástlo 9 nových veľkoplošných výtvarných diel. Najväčšie muraly majú rozmery 10x8 metrov, najdlhší má 24 metrov.

Hotové diela si môžete pozrieť na sídliskach Linčianska a Prednádražie. Niekoľko menších pouličných street art obrazov pribudlo aj na Špačinskej. Múry tu dotvorili domáci umelci v rámci sub podujatia Graffiti Jam.

Každá stena nesie rozpoznateľný rukopis autorov, ktorý je pre street artovú scénu veľmi typický.

Cart 1.jpg Cart 1 (foto: Pavol Matava)

 “Street art je určite jedna z plánovaných foriem podpory súčasného umenia vo verejnom priestore Trnavy”, hovorí primátor Peter Bročka, ktorý bol jedným z iniciátorov tejto galérie: “Diela prirodzene dotvárajú kolorit mesta, cez nápadité vizuály a humor otvárajú rôzne témy, zároveň esteticky riešia nevábne vyzerajúce plochy. Som rád, že sa nám na prvý ročník galérie podarilo dotiahnuť svetové mená, a že sa mohla prejaviť aj trnavská scéna, ktorá má tiež v rámci kvalitného street artu čo ponúknuť. V tejto iniciatíve budeme pokračovať".

Umelci prichádzali do Trnavy postupne. Medzi prvými pricestoval maďarský street artista Fat Heat, ktorý vytvoril zaujímavé dielo na starých garážach na Jiráskovej. Na „svojej“ stene, ktorá je najdlhšou v rámcii Street Art Gallery vôbec - má až 24 metrov, môžete nájsť koláž rôznych tvárí pripomínajúcich ľudskú rozmanitosť, a zároveň blízkosť, ktorá je dôležitá v každých časoch.

Fat Heat Lincianska.jpg Fat Heat (FOTO: Pavol Matava)

Tandemová spolupráca

Niektorí umelci sa zhostili plôch aj vo dvojici. Napríklad francúzski street artisti Cart 1Jace spoločne oživili trafo stanicu na Beethovenovej. Každý mal svoju vlastnú stenu, ale jednu dotvorili spoločne. Jace pochádzajúci z La Reunion je vo svete známy tým, že tam, kde sa objaví, zanechá za sebou rozkošnú postavičku Gouzou, ktorá vždy nájde spôsob, ako sa šikovne prispôsobiť priestoru. Oddnes je už aj Trnava na (ne)oficiálnej cestovateľskej Gouzou street artovej mape.

Najväčšie muraly v rámci tohto ročníka Street Art Gallery majú rozmery 10x8 metrov a vznikli na bočných múroch ZŠ na Mozartovej ulici. Jednej steny sa zhostil belgický umelec Nils Westergard, ktorý pri tvorbe pracuje najmä so štetcami a pri originálnych maľbách skúma témy intimity, ega, sily a krehkosti. Druhú stenu o kúsok vedľa pomaľoval cartoon postavičkami švajčiarsky neo-popový street artista Art of Bust, ktorý rád ukladá obľúbené charaktery zo seriálov do nových kompozícií.

Nils a Art of Bust pravidelne a radi prepájajú svoje rukopisy. V európskych metropolách nájdete niekoľko ich úspešných street artových spoluprác.

Art of Bust.jpg Art of Bust pred dokončením svojho diela na Mozartovej (FOTO: Pavol Matava)

NILS.jpg Nils a jeho realistický street art. (FOTO: Pavol Matava)

Muraly môžu zmeniť náš vzťah k prostrediu, kde žijeme

Peter Cagala, riaditeľ mestského kultúrneho strediska Zaži v Trnave, priblížil tohtoročný výber plôch a dôležitý rozmer street artu pre život mesta: “V prvom ročníku Street Art Gallery sme sa zamerali na múry a ulice, ktoré by ostali v Trnave bez povšimnutia. Veríme, že nástenné maľby začnú v Trnave stále viac priťahovať pozornosť a budú postupne meniť vzťah miestnych obyvateľov ku svojmu okoliu. Muraly dokážu nielenže spríjemniť deň a skrášliť štvrť, kde sa nachádzajú, ale pohľadom na dielo vstupujeme do dialógu s umelcovým aj vnútorným svetom a tento kontakt nás rozvíja a kultivuje”. 

Trnavská street artová scéna spojila sily

Priestor v rámci galérie dostala aj kvalitná lokálna komunita. Na výmenníkovú stanicu na Čajkovského maľovala domáca komunita v zložení Špendlo, Da Linka, Dias a Dian. Na pôvodných posprejovaných stenách sa za pár dní narodil farebný triceratops, sympatický levitujúci sloník, usmiate dievča s kvetinou a včelami a chlapec so psom.

 “Aj keď sme každý riešili na výmenničke svoj vlastný motív, všetky štyri steny sú prepojené pozadím. Ak si všimnete, múry prechádzajú zo dňa do noci, a opäť do dňa. Naše diela do seba navzájom aj jemne presahujú, čo vytvára istú kompaktnosť ”, prezrádza Da Linka, ktorej tvorbu ste mohli vidieť už aj na trnavskom hashtagu.

Da Linka detail.jpg Da Linka pri svojej stene (FOTO: Pavol Matava)

Na Špačinskej vzniklo v rámci mini podujatia Graffiti Jam tiež niekoľko zaujímavých diel. Múry oživili Okay, Dias, Bisar, Monk, Ulmo, Cetys, Aero, Furt a Roek.

Čoskoro vám prinesieme aj jednotlivé príbehy diel a chystáme aj jedno prekvapenie. Sledujte nás.

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.