Do našej Klubovne si chodíme oddýchnuť od elektroniky, hovoria tínedžeri z Modranky

13. február 2023
Trnavská klubovňa

Zdieľať

Prvá mládežnícka klubovňa v Trnave vznikla v časti Modranka. Využitie priestoru si vybrali sami tínedžeri a už takmer rok im slúži ako miesto na oddych, zábavu a kreatívne nápady.

„Dobrý! Dobrý deeeň!“ prevalcovali ma dva rázne pozdravy. „Čaute, je to hore?“ odvetím a skôr než dostanem odpoveď, už kráčam po schodoch. Na poslednom schodíku prechádzam pomedzi dve dievčatá, ktoré si púšťajú hudbu. „Tu vpravo, všetci sú dnu,“ spontánne ma navigujú, keď si neviem vybrať dvere.

Majú pingpong a vlastné pravidlá

Slnko cez zatiahnuté závesy farbí priestrannú miestnosť do oranžova. Museli zastrieť, lebo hrajú karty a príliš silné svetlo by im prekážalo. Lenka, Ema, Karolína a Lukáš sedia pri stole v opačnom rohu, a kým k nim kráčam, prezerám si útulný priestor. Prekľučkujem pomedzi dva stoly – prvý na kalčeto, druhý plný farbičiek.

1S0A9678.jpg Klubovňa v Modranke ponúka niekoľko zákutí na oddych.

S Lukášom sme si pred mojou návštevou iba volali, tak sa predstavím. „Musíme dohrať hru, o chvíľu prehrá a môže ísť,“ škodoradostne sa smejú dievčatá a vidno, že ich baví vyhrávať nad ich koordinátorom. Aspoň mám čas preskúmať, čo robia deti v modranskej klubovni vo štvrtok popoludní.

Zrazu si uvedomím pravidelné ťukanie, ktoré ma sprevádza od začiatku návštevy. Nakuknem za veľké biele dvere a už je mi jasné, odkiaľ pochádza. Chlapci práve vo vedľajšej miestnosti súperia v pingpongu.

Myšlienka pochádza zo zahraničia

Ten pocit som už kedysi mala. Popri prezeraní si výkresov na stene tuho premýšľam, prečo sa tu cítim tak pohodlne a mám chuť si niečo zahrať alebo pridať na stenu vlastný obrázok. Pivnica s matracmi! To bola predsa naša “klubovňa” v paneláku, kde sme sa ako malí stretávali s kamarátmi z okolia. Prirodzene sme hľadali a vytvárali spoločný priestor, kde sme mohli kreatívne a hravo oddychovať.

Riaditeľ Mestského kultúrneho strediska Zaži v Trnave Peter Cagala videl siete mestských klubovní v talianskom Trente. Pracoval v komunitom programe, kde sa venoval mládeži a dlho túto myšlienku nosil v hlave.

Stredisko sa teda spojilo s Odborom školstva a Centrom voľného času, pod ktoré v súčasnosti klubovňa spadá. "Presne pred rokom sme pozvali decká zo základných škôl na stretnutie. Mnohí dokonca prišli už s konkrétnymi projektmi a nápadmi", hovorí Peter Cagala. "Tešíme sa, že v roku 2022 Národný inštitút vzdelávania a mládeže zaradil projekt Trnavskej klubovne medzi príklady dobrej praxe v oblasti práce s mládežou a neformálneho vzdelávania". Projekt je realizovaný s finančnou podporou predsedu vlády Slovenskej republiky a Európskeho zboru solidarity projekt “Komunitná Modranka”.

Sledujem záver kartovej hry. Oproti mne je kuchynka so základným vybavením. Na drevených obkladoch stien visia ručne vyrobené plagáty s nápismi. „Umyl si riad?“, „Upratal si po sebe?“ – takto si tínedžeri pripomínajú pravidlá, ktoré si pred rokom sami stanovili.

Palacinky, filmy a rozhovory o všetkom

Klubovňu navštevujú prevažne siedmaci, ôsmaci a deviataci, ktorí sa postupne spoznávajú a budujú komunitu. „Vídajú sa približne od piatej do pol ôsmej v pracovných dňoch okrem utorka, v piatky dokonca do ôsmej“ hovorí spoluzakladateľ klubovne Lukáš Hrošovský, ktorý sa stará o jej rozvoj. „Niekedy ostaneme dlhšie, keď chceme dokončiť súboj v žolíku,“ s úsmevom berie dva tulivaky a volá ma vychutnať si jeden zo slnečnejších momentov zimy na veľký balkón.

1S0A9918.jpg Romantické výhľady na západ slnka z balkóna, ktorý využívajú tínedžeri najmä na jar a v lete.

Som príjemne prekvapená z Lukášových skúseností a ambícií. Pracoval v mnohých mládežníckych združeniach, je riaditeľom organizácie Slovak Youth for Traveling, Education and Volunteering a podobnú klubovňu pomohol rozbehnúť aj v Kysuckom Novom Meste. O živote v tej trnavskej ďalej hovorí: „Mladí môžu prísť a odísť, kedy chcú. Neriadíme sa žiadnym presným programom, tu si majú oddýchnuť od povinností. Občas ale robíme aj tvorivé a vzdelávacie aktivity. Mali sme tu palacinkový večer, karaoke, Just dance, karneval, večer spoločenských hier, tekvicový večer či filmový maratón. Každý piatok tu spoločne pozeráme filmy. “

1S0A9813-Edit.jpg Lukáš Hrošovský má množstvo medzinárodných skúseností s mládežníckymi projektami. Foto: Cagalove

Súčasťou klubovne sú aj dobrovoľníci, ktorí pre “klubovníkov” vymýšľajú aktivity a trávia s nimi čas. Momentálne sa okrem Lukáša o Klubovňu stará aj koordinátorka Andrea. “Od svojich 16 rokov pracujem s mládežou. Mám rada nové výzvy, a preto som vďačná za príležitosť, ktorú som dostala," vysvetľuje svoju motiváciu. Pomáhajú jej traja dobrovoľníci, ktorí študujú na trnavských stredných a vysokých školách. “Ďalších dobrovoľníkov ale stále hľadáme,” pozýva Andrea.

1S0A9692-Edit.jpg Andrea pracuje v klubovni ako koordinátorka. Foto: Cagalove

„Asi sa to zaseklo,“ fučím pri snahe otvoriť balkónové dvere. Vysmiate tváre za sklom ma však rýchlo vyvedú z omylu. Deti nás milosrdne odomkli a na ich žartíku sme sa všetci pobavili. Dobrú náladu a energickú atmosféru podčiarkla Lukášová výzva. „Poď si zahrať!“ hovorí mi, keď si odkladám zápisník s poznámkami do ruksaka. Moja súťaživosť mi samozrejme nedovolí odmietnuť. Pri zápase s Lukášom máme zopár divákov. Občas padne poznámka k našej nemotornej hre a stačí zopár minút, aby si ma zábavná, bezstarostná a spontánna atmosféra klubovne získala. Navyše, hádajte, kto vyhral!

Plány klubovne sú na tento rok pestré

Zatiaľ čo predýchavam náročný športový výkon, stíham sledovať ďalší zápas tínedžerskej kategórie. Opieram sa o stôl a pri pozorovaní kotúľajúcej sa loptičky sa s hráčmi začneme rozprávať. „Kým neexistovala klubovňa, nemali sme sa kde stretávať. Alebo sme sa videli iba na ihrisku,“ zverujú sa. Na otázku, čo im v klubovni chýba, padlo ako prvé PlayStation. Vzápätí však Filip priznáva, že iba vtipkoval: „V skutočnosti si sem chodíme oddýchnuť od všetkého elektronického.“ Aj keď v klubovni majú wifi pripojenie, riadia sa presnými pravidlami, ako a kedy ho používať.

Potvrdzuje to aj Jakub, ktorý sem každý deň cestuje z Družby: "Spoznal som tu veľmi veľa super ľudí, o ktorých som ani nevedel, že existujú. Hráme tu s kamošmi žolíka, Dixit, počúvame hudbu alebo len tak debatujeme".

Na nástenke klubovne visia aj plány na ďalšie obdobie. Dobrovoľníci s mladými chystajú čokoládový deň, swap kníh, diskusie so zaujímavými hosťami, športové turnaje, kurz prvej pomoci a v lete rôzne športové aktivity. Teraz sa sústredia členovia klubovne na písanie projektového zámeru Európsky zbor solidarity.

tempImagezBS1NL.png Dobrovoľníci robia s mládežou rôzne tvorivé aktivity.

Dnes je jeden z teplejších dní. Vnímam slnko prichádzajúce otvoreným balkónom dovnútra, počujem hlasy odhodlaných pingpongistov spoza steny a vidím spokojné tváre. Ešte sa mi nikam nechce. MHD však o chvíľu odchádza zo zastávky oproti miestnej pošte. Sú to asi štyri minúty chôdze od kultúrneho domu, do Trnavy sa poveziem približne štvrť hodinku. „Ja vždy chodím mestským zdieľaným bicyklom a dole sú dva, ak by si chcela,“ navrhuje Lukáš. V ruksaku však mám ťažký notebook a oblečenú sukňu. Ale keď prídem nabudúce na odvetu v kalčete, určite sa preveziem.

Šimona Tomková

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.