Taký názov nesie aj debutový album dvadsaťsedem ročného úspešného klavírneho sólistu Miloša Biháryho, ktorý prijal aj naše pozvanie vystúpiť v rámci cyklu podujatí Trnavská hudobná jar. Rande s virtuózom si budete môcť vychutnať v „zrkadlovke“ vo štvrtok 20. apríla o 19:00 h. Zaznejú kompozície ako Balet nevinných kuriatok, Baba-Jaga či Hádka detí pri hrách.
„Pevné základy hudby mi dali otec a strýko, za to im budem vďačiť celý život“
O tom, že mu v žilách prúdi muzikantská krv niet pochýb. Hudba ho priťahovala odmalička, a tak mu celá muzikantská rodina pomohla nájsť si k nej cestu. „Keďže moji rodičia pochádzajú z hudobníckych rodín, mám k nej blízko od útleho detstva. Môj otec kedysi aktívne hrával na klarinete a k hudbe viedol aj mňa. Strýko hrával na klavíri a keď cvičil, vždy ma to lákalo a stále som ho otravoval. Rodičia a strýko si všimli, že ma to zaujíma a začali ma učiť. Dali mi pevné základy, ktoré počas hrania využívam dodnes. Neskôr som ich vyšperkoval profesionálnym štúdiom na umeleckých školách.“
Milošove hudobné začiatky, Foto: Archív Miloša Biháryho
Bod zlomu v jeho kariére nastal nastúpením na Konzervatórium v Bratislave
Profesionálne vedomosti začal Miloš nadobúdať vzdelávaním na inštitúciách s umeleckým zameraním. Navštevoval ZUŠ M. Schneidera-Trnavského, z ktorej sa rozhodol vydať ďalej na Konzervatórium v Bratislave, kde obstál s titulom „najlepší absolvent klavírneho odboru“. „Ako každé dieťa, mal som isté etapy. Niekedy sa mi chcelo cvičiť viac, inokedy menej. Zlomový bod prišiel, keď som sa rozhodoval, na akú strednú školu pôjdem. Napokon som si vybral práve konzervatórium, a tak som sa tomu naplno oddal.“ Muzické vzdelávanie prednedávnom zavŕšil aj ukončením vysokoškolského štúdia na Vysokej škole muzických umení titulom „magister umenia“ a v súčasnosti popri osobnom umeleckom pôsobení učí na bratislavskom Konzervatóriu a na ZUŠ M. Ruppeldta.
Promócie, Foto: Archív Miloša Biháryho
Podpora u Biháryovcov nechýba ani v dospelosti. Foto: Archív Miloša Biháryho
Preraziť na hudobnej scéne nie je prechádzka ružovou záhradou, no o to viac si vraj umelec svoj úspech cení
„Všeobecne v hudbe ako takej je ťažké sa presadiť, najmä v našej krajine. Ešte ťažšie je to v odvetviach jazzu alebo klasiky, keďže sú dnes považované za alternatívy hudby.“ Podľa Miloša musí mať v sebe človek zápal, vieru v svoju schopnosť a vytrvalosť. Dnes už sa môže pýšiť prvenstvom na mnohých domácich aj zahraničných klavírnych súťažiach či koncertovaním so symfonickými orchestrami. Taktiež so skupinou Jazz Funk Brothers vydal jazz-funkový album so šiestimi autorskými a dvomi zaranžovanými kompozíciami. „Hral som so Slovenskou Filharmóniou a s Filharmóniou Košice, nedávno som koncertoval v Miláne s Talianskym symfonickým orchestrom a s rôznymi inými. Som nesmierne rád, že sa moje klavírne pôsobenie rozširuje aj do medzinárodných vôd.“
Sólo koncert Rachmaninov C mol, Štátna filharmónia Košice, Foto: Archív Miloša Biháryho
Osemhodinovým drezúram je koniec, no na vavrínoch nespí
„Som zástancom toho, že umelec alebo interpret musí stále cvičiť. Je absolútne jedno, na akej je úrovni. Aj napriek úspechom a odohratým koncertom stále cvičím a sledujem nové trendy. Intenzitu tréningu už prispôsobujem mojej potrebe, avšak stále sústredene a profesionálne. Ak to potrebujem, hrám niekoľko hodín, ale pokojne aj len zopár minút“ Napriek desiatkam odohratých koncertov a stovkám hodín cviku v prstoch Miloš tvrdí, že hranie nikdy nie je mechanické. Emócia je vraj nevyhnutnou súčasťou každého jeho vystúpenia. „Mojím posolstvom je prinášať prostredníctvom čistej nefalšovanej, no kvalitnej a profesionálnej interpretácie ľuďom radosť,“ dodáva.
Sólo koncert Grieg A mol, Taliansky symfonický orchester v Miláne, Foto: Archív Miloša Biháryho
Meno úspešného umelca sa stáva značkou
Aj keď vraj pokorný interpret so zdravým úsudkom nikdy sám na seba nepovie, že je najlepší, pozitívnou spätnou väzbou jeho kvality je práve jeho meno. „Výborného umelca musia predchádzať vravy o ňom a jeho meno sa musí stať značkou. To je môj estetický ideál. Ak mám povedať moment, v ktorom som si sám sebe povedal: „bude to veľké“, tak to bolo postupne, keď začali prichádzať jednotlivé úspechy na medzinárodných súťažiach, a keď som začal koncertovať s orchestrom. Som rád za to, že moje kompozície a interpretácie sú pre divákov zážitkom,“ uzatvára klavírny virtuóz Miloš Biháry.
Biháry Gypsy Jazz Project, Vanessa Šarközi, Slovenská filharmónia, Foto: Archív Miloš Biháry
V poradí druhý koncert trnavského festivalu klasickej hudby s názvom Rande s virtuózom sa odohrá v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika 20.4. o 19:00 h. Tešiť sa môžete na vynikajúce interpretácie Franza Liszta či Modesta Petroviča Musorgskijho v podaní sympatického nadaného klaviristu a jazzmana Miloša Biháryho.
Tereza Šimončičová