Počas piatich mesiacov prinesie medzinárodný festival klasickej hudby päť výnimočných koncertov. Prvého večera sa v nedeľu 25. februára o 19.00 h zhostí rodáčka z Trnavy, Jana Andevská, v spolupráci s klaviristom Tommasom Manerom. Lístky sú už v predaji v Mestskej veži.
Muzikantku a speváčku Janu Andevskú mnohí považujú za hudobný multitalent. Za sebou má významné hudobné spolupráce, albumy či soundtracky k filmu „Plan B“ či Disney rozprávke „Cililing“. Vo všeobecnosti však o sebe tvrdí, že je jednoducho len milovníčkou príjemnej hudby rôznych hudobných žánrov.
Od Mozarta po jazz. Tešte sa na Malé hudby velikánov
Americké štúdium hudby v New Yorku na The City University of New York u Jany Andevskej prerástlo do pôsobenia v prestížnych orchestroch až po samotnú výučbu hry na husliach. New York ju v jej tvorbe inšpiruje dodnes. Jeho závan prinesie aj do Trnavskej hudobnej jari.
New York Janu inšpiroval pri vzniku jej vlastnej tvorby. Foto: Archív/ Jana Andevská
„Výber repertoáru na husľové soireé som sa snažila odľahčiť krátkymi skladbami velikánov. Dotýkať sa budú rôznych období – barok, klasicizmus, romantizmus, a na záver aj tvorcom štýlu nuevo tango, ktorý v sebe zahŕňa ja prvky jazzu,“ prezradila Jana, pre ktorú bol pri tvorbe repertoáru dôležitý príjemný zážitok všetkých zúčastnených. Husľovým slákom prevedie nadšencov klasiky cez menšie diela Bacha či Mozarta.
Hudobné spojenia
Spojenie Jany a talianskeho klaviristu Maneru vzniklo práve vďaka Trnavskej hudobnej jari. „Snažím sa cvičiť na husliach každú voľnú chvíľu, ktorá sa mi počas pracovného týždňa naskytne. Víkendy trávim v Bratislave, kde cvičíme spolu s Tommasom,“ hovorí o svojej príprave na husľové soirée, ktoré ju o chvíľu čaká.
Podľa Jany si s Tommasom Manerom hudobne sadli. Foto:Archív/ Tommaso Manera
Často sa jej ľudia pýtajú, ako vznikol jej vzťah k husliam a či má táto symbióza korene už v detstve. „Nebola to láska na prvé počutie. Ako dieťa som túžila hrať na klavíri. Bohužiaľ, som sa v ZUŠ-ke na klavír nedostala, tak ma automaticky priradili na husle. Popri hre som začala chodiť aj na hodiny spevu,“ spomína si Jana na svoje prvé chvíle s husľami.
Aj práve vďaka hre na husliach sa jej tvorba spája s jedným z najprestížnejších hudobných ocenení. V USA naspievala a nahrala na husliach pieseň k albumu americkej formácie, ktorý bol nominovaný na cenu GRAMMY. V súčasnosti sa Jana Andevská popri koncertoch klasickej hudby aktívne venuje skladaniu nových piesní a príprave ďalšieho albumu. Úctyhodné skúsenosti posúva svojim študentom, ktorých vyučuje spev a hru na husle.
Trnavská hudobná jar prináša silnú zostavu mien a nové logo
56.ročník festivalu rozozvučia umelci a virtuózi zo Slovenska, Rakúska, Talianska a Poľska. Chýbať nebude ani pocta hudobnej pýche Trnavy, M. Schneidrovi-Trnavskému, Vivaldimu, ktorý vás prevedie Benátkami, čaká nás aj klavírna štvorručka dvoch talentovaných žien s názvom Duo Devanas a záverečný večer bude patriť maestrovi Bachovi.
Nové logo nájdete na každom plagáte
Trnavská hudobná jar je taktiež o spojeniach, nielen tých hudobných. Po desaťročiach dostal festival klasickej hudby svoju identitu. Odteraz podujatie spoznáte podľa čiernobieleho vtáčika v logu, v ktorom sú zakomponované klávesy na klavíri. Plagáty podujatia však čiernobiele už nie sú. Prerastajú kvetmi cez hudobné nástroje do všetkých strán.
Tento ročník vás zavedie až na tri rôzne miesta. Navštíviť môžete Baziliku sv. Mikuláša, Kostol sv. Jakuba, ale aj jednu z najkrajších miestností v Trnave – Zrkadlovú sálu DJP. Práve tu už 25. februára štartuje séria koncertov.
Barbora Hudáková