Lukáš Hrošovský: Trnavské klubovne znamenajú viac než len miesto na hranie a tancovanie

22. február 2024

Zdieľať

Lukáš Hrošovský, pracovník s mládežou, stojí za všetkými mestskými klubovňami, ktoré v Trnave nájdete. Za svoju angažovanosť získal prestížne ocenenie Biela vrana. Spolu s mládežou teraz otvoril na Študentskej ulici novú klubovňu Saigon, ktorá potrebuje dobrovoľníkov.

Nový život pre starú krčmu

Významnou súčasťou tvojej práce sú klubovne. V Trnave ich aktuálne máme už tri. Najnovšia je Saigon na Študentskej ulici, ktorá nahradila starý šenk. Ako ste transformovali tento priestor, aby vyhovoval potrebám mládeže?

Po viac ako 50 rokoch sme bývalú krčmu v priebehu dvoch mesiacov s dobrovoľníkmi vyvetrali, vypratali, vymaľovali a postupne vybavili kalčetom, šípkami, stolmi, stoličkami, tulivakmi a televízorom. Zakúpili sme i spoločenské hry a začali pomaličky vybavovať priestor kuchynskou linkou. Klubovňa začína dýchať novým, aktívnym vzduchom pre trnavskú mládež.

Má Saigon už aj svoj program?

Áno, klubovňa je už v tomto období otvorená minimálne trikrát do týždňa a začali sme tu hostiť stretnutia študentských parlamentov a študentských skupín. Uskutočnili sme už i prvé workshopy. Nedávno sme organizovali workshop projektového manažmentu pre stredoškolákov z Trnavy a okolia. Využitie priestoru sa rozširuje a občianske združenia prejavujú záujem o jeho využitie v prospech verejnosti. Očakávame, že tento trend bude pokračovať a priestor sa ešte viac zaplní aktivitami.

Nový televízor sa už v Saigone využíva naplno. Foto_ Archív_Lukáš Hrošovský.jpeg Nový televízor sa už v Saigone využíva naplno. Foto: Archív/Lukáš Hrošovský

Z vysokoškolského intráku je klubovňa Saigon na skok

Kto môže Saigon navštíviť?

V Saigone privítame aj mladších žiakov, ale vzhľadom na našu bezprostrednú blízkosť sme otvorení najmä stredným školám a vysokoškolskému internátu.

Na aké konkrétne aktivity sa môžu tešiť?

Zatiaľ je to primárne oddychová zóna, kde si viete posedieť na tulivakoch, porozprávať sa s kamarátmi či zahrať kalčeto. Chceme však do života klubovne vniesť aj nejaký obsah v podobe diskusií a workshopov. Radi by sme spolupracovali s organizáciami ako Ipečko, Baterkáreň či ďalšími inými z Trnavy. Chceli by sme priniesť podobné komunity k nám do klubovní.

Akým spôsobom môžem sledovať aktivity a novinky klubovní?

Webstránka je zatiaľ vo fáze prípravy, ale Instagram Trnavskej klubovne fičí naplno (@trnavskaklubovna). Stále tak platí, že celý koncept, aktivity či samotné otváracie hodiny závisia od počtu dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní zabezpečiť chod klubovne, preto si musíme vybudovať komunitu ľudí, ktorá sem bude rada nielen prichádzať, ale sa aj aktívne podieľať na chode samotnej klubovne. Našim cieľom je mať otvorené od pondelka do piatku, podľa možností aj cez víkendy.

Ocenenie Biela vrana zviditeľnilo Lukášovu prácu v Trnave

Kedy prišiel moment, že si sa vo svojom živote rozhodol práve pre prácu s mládežou?

Spočiatku som skúšal dobrovoľníctvo v detských organizáciách, kde som pôsobil ako animátor. Motiváciou do ďalších rokov bol vstup do študentského parlamentu na strednej škole. Až tam som si uvedomil, že parlament je naozaj super platforma na rozvoj svojich myšlienok. V podstate ma do toho namočili moji učitelia. Ich vplyv ma priviedol k rozhodnutiu venovať sa mladým, čo ma postupne priviedlo k založeniu si vlastného OZ-ka.

Spoločenské hry sú v klubovniach základom. Foto_ Archív_Lukáš Hrošovský.jpeg Spoločenské hry sú v klubovniach základom. Foto: Archív/Lukáš Hrošovský

Tvoja motivácia vyvrcholila až do toho momentu, kedy si získal Bielu vranu. Aké boli tvoje pocity, keď si sa dozvedel, že si získal toto ocenenie?

Bolo to neuveriteľné prekvapenie. Aj keď som bol nominovaný, nečakal som to. Pán, ktorý sa zaoberal mojim príbehom, ma informoval o nominácii na Bielu vranu. Povedal mi, že si spolu musíme dať kávu. Uvedomil som si, že niekto ocenil moju snahu, čo bolo pre mňa úžasné.

Keď mi neskôr volali s oznámením, že sa stávam laureátom, pocity radosti boli neskutočné. Aj teraz som nadšený, ale s pokorou si uvedomujem, že existujú ľudia, ktorí dokázali viac. Stále pociťujem, že v porovnaní s ostatnými laureátmi, ako sociológ, pedagóg a diplomat, Martin Bútora a infektológ Peter Sabaka, lekár, ktorý statočne čelil pandémii covidu, moje úsilie nie je úplne dostatočné.

Ako vnímaš význam ocenenia pre teba a tvoju ďalšiu prácu?

Uznanie, ktoré moja práca získala, zviditeľnilo dosah témam, ktorým sa venujem. Ľudia teraz sledujú môj príbeh a prácu nielen v médiách, ale aj na konferenciách. Na chvíľu som sa stal tvárou práce s mládežou na Slovensku a možno aj občianskeho sektora. Aj napriek novej vláde a zmenám na ministerstve školstva sa snažím motivovať mladých a ukazovať, že nezabudneme pokračovať, aj keď to bude trvať dlhšie. Verím, že budúcnosť bude lepšia.

Akým spôsobom motivuješ mladú generáciu?

Práve prostredníctvom trnavských klubovní, kde pre nich vytvárame bezpečný priestor. Dávame tu tínedžerom možnosť stretávať sa, spoznávať, vymýšľať vlastné projekty. Chceme, aby vstupovali do občianskej a aktívnej spoločnosti. Okrem toho navštevujem školy, organizujem víkendové vzdelávania a zdieľam svoj príbeh, aby som ukázal, ako som sa na strednej škole aktívne angažoval a kam ma to doviedlo. Taktiež som mentor pre mladých ľudí a pomáham im v osobnom rozvoji.

Takto vyzerá oddych na tulivakoch spojený s workshopom. Foto_ Archív_Lukáš Hrošovský.jpeg Takto vyzerá oddych na tulivakoch spojený s workshopom. Foto:Archív/Lukáš Hrošovský

Pamätáš si na nejakých úspešných mladých jednotlivcov, na ktorých si obzvlášť hrdý ?

Áno, mám tri. V jednom prípade som mentoroval tiché a introvertné dievča v Banskej Bystrici, ktoré sa po pol roku odvážilo prezentovať na záverečnej konferencii. Ďalší je naopak aktívny chlapec, ktorý sa vďaka mentoringu naučil usporiadať svoj život a neskôr sa stal dobrovoľníkom, pomáhajúcim iným. Často si spomínam aj na bývalého kolegu, ktorý sa po dvoch rokoch v organizácii stal projektovým manažérom v meste.

Mestské klubovne by mali oživiť sídliská a mestské časti

Prečo by podľa teba mali mladí navštíviť najbližšiu klubovňu?

Klubovne otvárajú dvere do neformálneho priestoru, kde sa mládež nespolieha len na domáce prostredie a sociálne siete. Zrazu funguje inak. Klubovne poskytujú priestor pre stretávanie sa s rovesníkmi, s ktorými sa mladí v školskom prostredí nemajú možnosť porozprávať do hĺbky. Tento neformálny priestor klubovní poskytuje zmysluplnú alternatívu k formálnemu školskému prostrediu, kde môžeme obohacovať naše sociálne väzby.

Aké sú najbližšie plány trnavských klubovní, na ktoré sa môže tešiť mládež, prípadne aj dospelí?

Radi by sme dosiahli, aby boli klubovne pre mládež otvorené čo najčastejšie. Chceme sa viac sústrediť na organizovanie drobných eventov pre verejnosť, vytvoriť z klubovní priestor na podporu ideí mladých ľudí a v spolupráci so Zaži v Trnave prispieť k oživeniu sídlisk či mestskej časti. Veľmi pomaličky pripravujeme aj štvrtú klubovňu. Proces výberu a prípravy tejto klubovne trvá už približne pol roka. Začali sa už však pripravovať kroky na jej otvorenie začiatkom tohto roka.

Tešíme sa aj z úspechu rozbehnutia Mládežníckeho parlamentu, ktorý len nedávno oficiálne predstavil svoju činnosť v Modranke. Tá okrem iného bude čoskoro oslavovať dva roky. Čo sa týka Saigonu, momentálne sme rozbehli kampaň pre dobrovoľníkov, ktorých aktívne hľadáme.

Mládež z trnavských klubovní sa angažuje v občianskej spoločnosti. Foto_ Archív_Lukáš Hrošovský.jpeg Mládež z trnavských klubovní sa angažuje v občianskej spoločnosti. Foto:Archív/Lukáš Hrošovský

Aké sú výhody a príležitosti, ktoré dobrovoľníkom ponúka angažovanie sa v Trnavskej klubovni pre mládež?

Sme otvorení pre tých, ktorí chcú prispieť svojimi schopnosťami do komunity aktívnych mladých ľudí a využiť svoj voľný čas kreatívne. Ponúkame im rôzne benefity ako workshopy, stáže a teambuildingy. Ich úlohou je vytvárať programy v klubovniach, angažovať mládež a zároveň im poskytnúť priestor pre rast a skúsenosti v osobnom živote.

Klubovne znamenajú viac než len miesto na hranie a tancovanie – sú miestom, kde sa mladí stretávajú, kde nájdu podporu, bezpečie, pochopenie a možnosť realizovať sa. Určite chcem touto cestou pozvať študentov médií, učiteľstva, marketingu či psychológie, ale pokojne aj iných odborov, aby sa pridali k nám a využili tento priestor. Stačí prísť do klubovne alebo nám napísať na Instagram či email so záujmom o dobrovoľníctvo.

Barbora Hudáková

Ak sa chcete stať dobrovoľníkom alebo dobrovoľníčkou v jednej z trnavských klubovní, napíšte o sebe pár riadkov na email klubovne@trnava.sk

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.