Už čoskoro v Kultúrnom dome Kopánka vzniknú pre kapely dve zrekonštruované skúšobne. Menšia bude ideálna pre dvojice či triá, do druhej, veľkej, sa zmestí aj šesťčlenná kapela.
Z Trnavy sa za posledných 10 rokov vytratila mladá hudba. Po diskusii z komunitou vyplynulo, že kapelám chýba priestor na cvičenie. Nový projekt by mohol naštartovať lokálnu scénu. Hudobníci si budú môcť skúšobne cez rezervačný systém medzi sebou zdieľať.
Náš tím Zaži v Trnave odpozoroval tento funkčný model podpory lokálnej scény v talianskom Trente, kde koncept zdieľaných priestorov pre tvorbu mladých muzikantov veľmi priťahuje a každý deň sú vybookované.
Nájsť si priestor na skúšanie je pre mladých celkom výzva. Väčšinou sú to veľmi improvizované podmienky. Foto: Archív kapely Ichabods
Kapely si budú môcť vytvoriť aj vlastnú nahrávku
,,V skúšobniach bude pre kapely k dispozícii základné technické vybavenie ako bicie, basové a gitarové aparáty, a samozrejme základné ozvučenie. Cieľom je, aby muzikanti prišli na nácvik len so svojím nástrojom, všetko ostatné bude k dispozícii,” približuje vybavenie Juraj Adam, ktorý má projekt skúšobní v mestskom tíme na starosti.
,,U Kubáňa”, ako mnohí Trnavčania tento kulturák na Kopánke volajú, vznikne i nová produkčná miestnosť pre songwriterov, producentov či zvukárov. Hudobníci si tu budú môcť vytvoriť aj kvalitnú nahrávku. V produkčnej miestnosti nájdu bohatý výber hudobných nástrojov, zázemie pripravené tak, aby medzi nápadom a jeho realizáciou nestála žiadna technická prekážka.
,,Po diskusiách s muzikantskou komunitou sme dospeli k tomu, že takýto priestor by bol využiteľný napríklad pri finalizácii hudobných projektov. Chceli by sme, aby aj kapely okrajovejších žánrov mali možnosť pracovať na detailoch a vytvoriť väčšiu kvalitu,” dopĺňa Juraj Adam.
Na projekte produkčnej miestnosti spolupracoval i Richard Varkonda, expert na akustiku hudobných štúdií, vďaka čomu bude tento priestor jeden z najlepšie akusticky riešených v Trnave.
Bicie vedľa práčky, ale ku šťastiu to kedysi stačilo
Vráťme sa trochu späť. Situácia s mladou hudobnou produkciou v Trnave bola pred 12 rokmi úplne iná ako dnes. V Trnave sa hral jazz, funk, pop, rock, blues, hip hop, elektronika, metal i punk. Skúšobne boli na každom kroku. ,,Napočítali sme ich s kamarátmi v Trnave minimálne tridsať,” hovorí člen tímu Zaži v Trnave, Matej Juran, ktorý si zažil zlatú éru kapiel vo svojich študentských časoch.
Hoci sa dnes už hudbe aktívne nevenuje, spomína na toto mladícke obdobie ako na super časy.
,,Kamošov tatko mal starú španielku, ja som mal bicie. Najprv sme hrávali v práčovni a hovorili si Fifth Wheel. Celé to bolo fascinujúce. Nešlo nám o zarobenie peňazí, ale stretnúť sa a zahrať si”, s nostalgiou spomína Matej.
Pravidelné údery do bicích a gitár sa ozývali z Nobelovej, Priemyselnej, Vozovky, spod domu ROH či na Káčeráku. Niektorí si možno ešte pamätajú hudobné experimenty ako Fándlyho bicykel, Downhill, Falus Maximus či iné bandy s bizarnými názvami. Čím uletenejší názov, tým lepšie. Mladá, slobodná hudobná scéna do mesta predsa patrí.
Dnes sa bývalé skúšobne zmenili na skladové priestory alebo kancelárie a zvuky utíchli.
Mladých kapiel je ako šafránu
Celá garážová scéna v Trnave v priebehu rokov výrazne stíchla. ,,Úbytok mladých kapiel sme spozorovali na našom podujatí Proma Frajdej, kde máme v poslednom období problém naplniť mládežou jeden malý line-up. V roku 2010, keď sme podujatie vytvorili, sme vedeli bez mihnutia oka vyskladať za leto štyri večery mladej hudby všetkých žánrov,” spomína Peter Cagala, riaditeľ Zaži v Trnave - Mestského kultúrneho strediska, ktoré skúšobne rozbehlo.
,,Súkromný sektor z podpory kapiel už viac-menej vycúval a prenajímať si dlhodobo miestnosť na nácvik je pre mladých ľudí cenovo nepredstaviteľné,” približuje Juraj Adam, ktorý sa rozprával s viacerými hudobníkmi v meste.
"Skúšanie v kancelárii alebo v pivnici""
Martin Molnár, ktorý hrá na gitare vo viacerých hudobných projektoch, rieši otázku priestorov na pravidelnej báze. ,,S jednou kapelou chodievame skúšať do Bratislavy takmer každý týždeň, hoci polovica z nás žije tu v Trnave. S druhým projektom, ktorý je akustickejší a menej náročný na priestor, sa snažíme vymýšľať rôzne varianty ku skúšobni. Chodíme napríklad po pracovnej dobe skúšať do kancelárie jedného z členov kapely, aby sme nikoho nerušili.”
Martin Molnár cestuje na skúšku kapely do Bratislavy. Skúšobne na Kopánke vytvoria ore hudobníkov zázemie v domovskej Trnave. Foto: Lenka Molnárová
,,My máme našťastie svoj priestor, ale mne sa nepáči. Je v malej pivnici a nechodím do nej rád.Ako tvorca hudby, autor pesničiek, by som privítal príjemnejšie tvorivé prostredie, kde budem skladať,” delí sa o svoj pohľad hudobník Graeme Mark, ktorý žije v Trnave už 12 rokov.
Hľadá sa trnavská Billie Eilish
Skúšobne v Kultúrnom dome Kopánka budú rozhodne útulnejšie a najmä technicky veľmi dobre pripravené. ,,Veríme, že muzikanti sa v Trnave po rozbehnutí skúšobní prihlásia a pridajú trochu nespútanosti na domácu scénu,“ dodáva Juraj Adam posledné slová. ,,Možno sa v našom meste nájde i nejaký zaujímavý talent, o ktorom ešte nevieme, lebo tvorí v detskej izbe ako Billie Eilish či Jacob Collier a lepšie podmienky týchto nových priestorov mu pomôžu napredovať.”
Jana Pekárková
Článok bol uverejnený v novinách, ktoré vznikli k 20. ročníka Trnavského Jazzyka UŠI DOKORÁN.