Na Hlbokej vyrastie drevený obor

6. september 2022
Jarmok

Zdieľať

Trebuchet je druh obliehacieho stroja alebo aj vrhač kameňov. Spolu s rozvojom obranných prostriedkov hradov sa museli priamo úmerne vyvíjať aj stroje slúžiace na ich dobývanie. Práve katapult patril k zbraniam so žiaducim a účinným dostrelom. Replika jedného takéhoto stroja bude umiestnená pri severovýchodných hradbách už v sobotu.

Trnavské hradby patria k jedným z najzachovalejších fortifikačných systémov v Európe

Organizácia zaoberajúca sa regionálnym cestovným ruchom Trnava Tourism vytvorila v spolupráci s TTSK zaujímavý projekt. Ich cieľom je podčiarknuť nedobytnosť našich hradieb a pripomenúť tak významný fakt, že Trnava nebola nikdy dobytá nepriateľom. Katapult, iným slovom „trebuchet“, bude umiestnený v blízkosti severovýchodných hradieb na Hlbokej ulici. Osádzanie začne už túto stredu (7.9.).

priprava-obliehacieho-zariadeniazdroj-region-trnava-4.jpg Foto: Príprava obliehacieho zariadenia, zdroj: Región Trnava

Predlohu tvoril zákres z roku 1405

Predlohou pre tvorbu bol zákres tohto druhu katapultu z knihy Bellifortis zostavenej Konrádom Kyeserom von Eichstadt približne v roku 1405,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism. „Na zhotovení obliehacieho zariadenia pracuje Agentúra Hector v spolupráci s občianskym združením Berezum v dielni v Brezne. Občianske združenie Berezum sa zameriava na výrobu dobíjacích strojov a palných zbraní z 15. storočia," dopĺňa Viera Tranžíková, manažérka pre kreatívu a komunikáciu.

8-metrový obor zo siedmich ton dreva bude fungovať

„Trebuchet je plne funkčné zariadenie, ktoré však z bezpečnostných dôvodov bude počas doby vystavovania zablokované a znefunkčnené. Inštalácia je dočasná a trvanie jej umiestnenia sa bude odvíjať od jej technického stavu. Aktuálne je možné pod dozorom odborníkov kedykoľvek katapult spojazdniť,“ hovorí Vierka. Na výrobu tejto repliky bolo použitých celkovo 7 ton dreva červeného smreku. priprava-obliehacieho-zariadeniazdroj-region-trnava-2.jpg Foto: Príprava obliehacieho zariadenia, zdroj: Región Trnava

Nepremeškajte slávnostné odhalenie už túto sobotu

Oficiálne odkrytie trnavského katapultu bude súčasťou programu jarmočného víkendu v sobotu 10. 9. o 15:30 hod. Okrem estetickej a symbolickej bude napĺňať aj svoju edukačnú podstatu a mesto ho plánuje využiť počas tradičných komentovaných prehliadok.

Tereza Šimončičová

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.