Na Kopánke vzniká prvý naozajstný muzikál

30. január 2023

Zdieľať

Bola raz jedna klietka sa volá muzikálové predstavenie, ktoré nacvičujú trnavské deti a mládež už niekoľko týždňov v Kultúrnom dome Kopánka. Tento víkend mal premiéru.

"Snaž, pekne sa snaž, ja sa ťa nebojím. Poriadok si tu nastolím", môžete počuť cez pootvorené okná kulturáku už od novembra minulého roku . Pekným príbehom, v ktorom sa odvážny chlapec snaží vyslobodiť rovesníkov z pomyselnej klietky smútku, žije 33 detí, tínedžerov, ako aj ich zanietených rodičov. Réžie tohto muzikálu sa ujal Juraj Kovaľ, ktorý sa venuje saleziánskej mládeži v Trnave a muzikálom chcel priniesť odkaz, že ak každý prispeje k dielu, hoci len malou časťou, môže vzniknúť nádherný zmysluplný celok.

My ako Zaži v Trnave, správca Kultúrneho domu Kopánka, sme s nadšením tejto komunite prepožičali kľúče od sály, aby stihla muzikál s trnavskými mladými do detailu natrénovať.

klietka-27.jpg

Do sály sa vrátil ruch, deti cvičia už dva mesiace

Už je to dávno, čo kultúrny dom zažíval toľko energie, ako tomu je v poslednom období. Prvé skúšky muzikálu sa začali v úvode novembra a po Vianociach nabrali na obrátkach.

"'Cvičíme celé víkendy, a aj počas pracovných dní", približuje harmonogram skúšok s úsmevom Juraj Kovaľ a pokračuje: "Z mnohých rodín počúvam, že decká doma vyspevujú posledné mesiace len „Snaž, pekne sa snaž“ alebo iné úryvky z piesní. Deti si to užívajú a stále sa zlepšujú. Keď deťom svetlá zasvietia do tváre, z reprákov búši hlasná hudba a detským hercom v kostýmoch žiaria oči, to asi hovorí za všetko."

Muzikál je plný choreografií

Do pohybovej réžie pripravovaného muzikálu "Bola raz jedna klietka" sa zapojila aj profesionálna tanečníčka a tanečná lektorka Adriana Liptáková, ktorá vytvorila pre deti tanečné čísla.

Adriana Liptáková stretla na nácviku aj svojich žiakov a žiačky z tanečnej školy, ktorým vymyslela zložitejšie muzikálové kreácie, ale množstvo detí tancovalo na pódiu prvýkrát. "Nadchlo ma, s akou energiou pracujú saleziáni s mládežou, ako aj spontánna radosť a nadšenie detí. Hoci niektoré z detí nikdy netancovali, ich húževnatosť a radosť z pohybu je neskutočná, a keď ma Juraj oslovil, nemohla som povedať "nie".

klietka-125.jpg

V muzikáli sa objavujú zostavy s prvkami jazzu, baletu a súčasného tanca: "Niektoré scény sú postavené naozaj veľkolepo, napríklad keď bojuje dobro so zlom. Vtedy je javisko plné a všetci tancujú. Som na všetkých účinkujúcich neskutočne hrdá, pracovali s nadšením, ktoré bolo nákazlivé."

Lektorka podporila prácou tento projekt bez nároku na honorár.

Mesto chce kultúrny dom viac otvoriť komunitám

Vytvoriť zázemie pre záujmové skupiny je cesta, ktorou chce Mesto Trnava ísť. Dopyt narastá a mesto chce vyjsť ústrety kultúre, ktorá vychádza priamo od ľudí.

" Radi poskytneme komunitám aj jednotlivcom mestské priestory, kde sa môžu kreatívne prejaviť. Tento projekt je predovšetkým dobrým príkladom vo vnímaní spoločnej zodpovednosti o komunitu. Saleziáni zapoja do projektu deti a mládež, z ktorých niektorí nikdy nestáli na javisku. Takáto skúsenosť môže mladých ľudí formovať, dodať im sebavedomie. Do príprav sa však ochotne zapájajú aj odchovanci oratória, lebo vedia, že to čo dostali v mladosti, treba vrátiť ", hovorí Peter Cagala, riaditeľ Zaži v Trnave a posmeľuje k odvahe rozbehnúť v mestských priestoroch svoj vlastný projekt.

klietka-9.jpg

Začali sme obnovu priestorov

Pôvodný stav, v akom takmer päťdesiatročný kulturny stánok na Kopánke roky bol, by prirodzene muzikálom ani ďalším podujatiam neprial. Mesto preto v roku 2021 podalo žiadosť o nenávratný finančný príspevok na obnovu tohto priestoru, a to konkrétne šatní a zázemia pre účinkujúcich, sociálnych zariadení, vstupného foyer, akustický obklad stien sály, inštaláciu nového ozvučenia, vzduchotechniky, klimatizácie a nových stoličiek. V žiadosti mesto počítalo aj s vytvorením produkčnej miestnosti a jej vybavenie štúdiovou technikou, vhodnou na online prenosy a vyhotovovanie záznamov.

"Keďže sa schvaľovanie žiadostí na Ministerstve kultúry SR sa viackrát odložilo a kultúrny dom už naozaj potreboval akútny zásah, mesto sa pustilo aspoň do drobnej rekonštrukcie zo svojich zdrojov. Prerobili sme foyer, toalety, vymenili okná, dvere, obklady, vymaľovali steny a pokračujeme ďalej v rámci schválených prostriedkov a ďalších plánovaných etáp, ", približuje stav obnovy Peter Cagala zo Zaži v Trnave - Mestského kultúrneho strediska.

Pomohli aj rodičia malých hercov

Čo je úžasné, komunita saleziánov sa dobrovoľne pustila do úprav priestorov kultúrneho domu. " Celé zákulisie sme s rodičmi detí spoločne vypratali, vyčistili, a keď sme mali základný poriadok, pustili sa do technických úprav scény. Doniesli sme veľmi veľa čierneho plátna, ktorým sme prekryli steny javiska, dorobili si stredný horizont, ktorý sa dá odtiahnuť aj zatiahnuť, prekryli sme starý drevený spodok pred pódiom a na účel tohto predstavenia dobudovali aj bočné pódium. Tak sa zrazu zrodil pekný javiskový priestor, na ktorom sa už môže odohrať náš muzikál".

"Je to naozaj úžasná, inšpiratívna ukážka, ako sa môžu v jednom meste spojiť sily jednotlivcov pre skvelú mládežnícku aktivitu", hovorí Peter Cagala a dodáva, že podobné aktivity budú mať v mestských priestoroch vždy otvorené dvere."

klietka-228.jpg

V súčasnosti má podzemné priestory kultúrneho domu Kopánka v prenájme divadlo DISK, tanečný klub Tyrnavia využíva sálu na svoje tanečné tréningy. Ak nosíte myšlienku, že by ste chceli v Trnave zorganizovať niečo pekné pre deti, mládež či záujmovú komunitu, sála budovy sa dá prenajať.

Kultúrny dom môže dobre poslúžiť maškarnému plesu, menšiemu výchovnému koncertu, vystúpeniu škôlkárov, školákov, tanečnej zábave pre seniorov, swapu oblečenia, rastlín, hračiek a rôznym ďalším eventom. Viac informácií nájdete tu. V prípade žiadosti uchádzača je možné poskytnúť zľavu z cenníkovej sumy po udelení súhlasu primátora mesta Trnava.

Spät k muzikálu

Prví diváci zažili trnavský muzikál plný dobrodružstva, spevu a tanca a odvahy na javisku aj v zákulisí túto nedeľu. Bolo vypredané do posledného miestečka a standing ovations trvali naozaj veľmi dlho.

  1. februára bude mať predstavenie reprízu, ale aj tu sú všetky miesta už rozchytané. Je to krásny signál, že Trnavčania sú takejto autentickej komunitnej tvorbe naklonení. Len tak ďalej!

Jana Pekárková / Foto: Cagalove

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.