Nohami sa drží pri zemi, hlavou lieta v oblakoch

26. júl 2022
Rozhovory | Street Art

Zdieľať

Stena participatívneho paneláku na Saleziánskej 17 dostala nový vizuál. Vyšantil sa na nej Fat Heat, umelec, ktorý z ilegálnej grafitovej tvorby vyrástol na profesionála a vďaka svojim šikovným rukám precestoval svet. Jeho najväčšie dielo nájdete na 60 metrov vysokej stene v Rusku.

Ako vzniklo umelecké meno Fat Heat?

Vyrástol som na klasike pouličných grafitových tučných písmen. Najprv som vystupoval pod pseudonymom „Heat“, pretože som mal pocit, že to vystihuje moju tvorbu najviac. Keď prišla doba internetu vo veľkom, začal som googliť a zistil som, že „heatov“ je fakt veľa. Jeden bol v Nemecku, ďalší v Amerike a ja som sa skrátka musel odlíšiť. Pridal som teda prívlastok „fat“, aby som sa odlíšil a priznám sa, že sa mi nepáči, ale už som sa s tým zžil, keďže ma ľudia takto poznajú.“ DSC05523.jpg Foto: Fat Heat vibes, autor: Pavol Matava

Ako si sa dostal k umeniu?

Maľujem už 20 rokov. Moje začiatky vychádzali často z ilegálnych čmáraníc. Cez túto fázu som sa, vďakabohu, prekopal a začal som tvoriť väčšie a hlavne legálne kúsky," usmieva sa Fat Heat. "Moja tvorba upútala pozornosť a posledné desaťročie robím prevažne veľké steny. Mám naozaj šťastie, precestoval som celú Európu, navštívil som Ameriku a Čínu. Je to super, keď môžem povedať, že po svete nechávam svoje stopy. “

Aká je najväčšia stena, ktorú si maľoval?

Najväčšia stena mala 60 metrov a robil som ju v Rusku za celkom tvrdých podmienok. Boli sme traja a bolo to najnáročnejšie, čo som kedy robil. Človek by nepovedal, ale je to veľmi ťažké, mentálne i fyzicky. Pracovali sme na nej 6 dní cez deň aj v noci pri LED lampách.“

Môžeme povedať, že máš veľmi bohaté skúsenosti. Ako prebieha tvoja príprava na umelecký výkon? Potrebuješ ju ešte vôbec?

„Pri maľbách týchto rozmerov je vždy potrebné urobiť predprípravu. V procese vzniku ešte vždy môžem urobiť zmeny, no snažím sa byť o krok vpred. Plánujem si rozmiestnenie jednotlivých prvkov a najefektívnejšiu techniku. Na stenu v Trnave som použil sketch, ktorý mám v archíve už dlhšie, ale hodil sa mi až sem, no samozrejme, musel som ho patrične upraviť vzhľadom na rozmer konkrétnej steny a povrch.“ DSC05539.jpg Foto: Maľovanie, autor: Pavol Matava

Ako sa ti pracovalo u nás?

„Úprimne, za túto ponuku som veľmi vďačný a dokonca mám pocit, že som s týmto výsledkom najviac stotožnený spomedzi malieb, čo som tento rok robil. Pracovalo sa mi dobre, pretože povrch budovy je kvalitný, hladký a navyše ho nenarúšajú ani okná. Ľudia chodili okolo, sem-tam sa pristavili, venčili si tu zvieratká, cítil som sa fakt príjemne. Mal som pokoj.“ DSC05496.jpg Foto: Finálna stena paneláku, autor: Pavol Matava

Čo zachytáva podobizeň muža s hlavou v búrkovom mračne?

„Nerád vysvetľujem svoju tvorbu. Odmala som bol skôr tichý, nevedel som úplne dobre vyjadriť svoje pocity a emócie, mám to tak doteraz, a preto som vlastne začal kresliť. Táto stena má ambíciu zachytiť človeka v aktuálnom svete a v rozpoložení, kedy sa bije vnútorné a vonkajšie prežívanie v prostredí, ktorým sme obklopení. Skôr ma baví počúvať interpretácie nezainteresovaných ľudí. **Takže, čo tam vidíš ty?“

Ako vyzerajú tvoje plány na leto?

„Vždy si naplánujem viac, ako viem zrealizovať. Počas letnej sezóny mám, ako sa vraví, plné kapacity. Veľa cestujem a maľujem. Na jeseň sa to zasa upokojí a môžem realizovať iné projekty a venovať sa aj iným pracovným povinnostiam, ktoré ma živia v zime.“

Autor: Tereza Šimončičová

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.