Mesto Trnava by chcelo vytvoriť pre Trnavčanov živé komunitné priestory, ktoré zblížia susedov a pomôžu im budovať svoje okolie. Prvou vybranou lokalitou na vznik takéhoto priestoru je Modranka. Obyvatelia oň prejavili jednoznačný záujem.
Na jeseň vyplnilo na našej stránke kultura.trnava.sk tristopätnásť obyvateľov Modranky online dotazník, kde sa mohli vyjadriť, či by takýto priestor uvítali, aké aktivity by si tu predstavovali, aj ako by chceli komunitný priestor zariadiť. Až deväťdesiat percent opýtaných komunitný priestor v Modranke chce, vníma potrebu vyplniť si voľný čas a päťdesiat opýtaných dokonca prejavilo záujem priamo sa zapojiť a pomôcť.
Podobný dotazník vypĺňala v Modranke aj mládež od jedenásť do dvadsaťšesť rokov. Až deväťdesiatpäť percent mládeže by jednoznačne uvítalo nejaký centrálny priestor, kde si môžu s rovesníkmi zacvičiť, pozerať filmy, diskutovať na rôzne témy, vzdelávať sa v oblasti dizajnu, hier, tvorby webstránok a eko aktivít.
Cieľom tejto iniciatívy je, aby Trnavčania žili súdržnejšie, komunitnejšie, rozvíjali vzťahy so susedmi a aktívne zlepšovali kvalitu svojho života sebe aj okoliu. My ako mestské kultúrne stredisko sa celého procesu aktívne zúčastňujeme.
Myšlienku posunie ďalej participatívne stretnutie
Obyvatelia Modranky môžu svoje predstavy o vznikajúcom komunitnom priestore rozvinúť na osobnom stretnutí.
V utorok 1. februára 2022 sa v kultúrnom dome Modranka uskutočnia tri participatívne stretnutia priamo s domácimi, ktorých sa komunitný priestor týka. Sú rozdelené podľa veku.
O 14.00 h sú pozvaní žiaci 2. stupňa z Modranky. O 16.00 h môžu o svojich predstavách hovoriť študenti stredných a vysokých škôl, ktorí bývajú v Modranke a chcú sa zapojiť do budúceho programu v komunitnom priestore. O 18.00 h sa podobné otvorené stretnutie uskutoční pre širokú verejnosť.
Prvý komunitný priestor Trnavy vznikne v KD Modranka - tu sa uskutoční aj participatívne stretnutie".
„Veľmi sa na všetkých ľudí z Modranky tešíme. Toto participatívne stretnutie bude pre nich ideálnou možnosťou zoznámiť sa s myšlienkou komunitného priestoru a opýtať sa na čokoľvek. Zároveň tam môžu obyvatelia odprezentovať svoje nápady na fungovanie priestoru, idey na program a dostať spätnú väzbu od zúčastnených,” hovorí jeden z iniciátorov tejto myšlienky Peter Cagala z Mestského kultúrneho strediska.
Za mesto prídu do Modranky k téme komunitného priestoru diskutovať aj viceprimátorka Trnavy Eva Nemčovská a vedúci odboru školstva, mládeže a športu Michal Špernoga.
Aký bude ďalší postup?
Komunitný priestor v Modranke bude mať svojho koordinátora, ktorý ho pomôže aj na základe podnetov ľudí rozbehnúť a zariadiť. Obyvatelia Modranky by na základe spomenutého dotazníka uvítali v komunitnom priestore pohodlné sedenie, tulivaky, stoly na rôzne workshopy, kuchynku, žinenky na cvičenie a obrazovú techniku na premietanie.
Aj táto téma sa bude na participatívnom stretnutí riešiť. Pilotný komunitný priestor Trnavy bude mať trvalú adresu v kultúrnom dome Modranka a bude pod patronátom mesta.
Inšpirácia zo zahraničia
Tím mesta Trnavy sa bol v téme budovania komunít vzdelávať aj v talianskom Trente, kde je sieť komunitných centier skvelo vybudovaná a poskytuje možnosť stretávať sa a rozvíjať potrebnú tvorivú energiu naprieč generáciami mamičkám, tínedžerom aj mnohým záujmovým skupinám.
Komunitné priestory sú skvelou príležitosťou organizovať workshopy, tvorivé dielne, swapy, prednášky, program pre deti, ochutnávky domácich receptov, debaty, čítačky kníh, filmové večery či rôzne iné aktivity, ktoré skvalitnia voľný čas ľuďom v okolí.
Po rozbehnutí komunitného priestoru v Modranke je plánom Mesta Trnavy presunúť sa medzi paneláky a vytvoriť niečo podobné i pre ľudí na Družbe.