Otvorte si galeriaulice.sk a objavujte umenie v Trnave interaktívne

9. november 2022
Galéria ulice

Zdieľať

Kedy vznikla fontána, pri ktorej ste sedávali s babkou ako malí? Kto vytvoril street artovú maľbu muža zakrývajúceho si tvár, okolo ktorého chodíte denne venčiť psíka? Koľko má Ján Koniarek v našom meste sôch? Kde by ste našli v Trnave kozmonauta?

Aj na tieto otázky vám odpovie galeriaulice.sk ktorá mapuje v Trnave umelecké diela nielen v centre mesta, ale aj na sídliskách. Novinka prináša historicky prvý súpis umeleckých diel vo verejnom priestore. Nič si nemusíte inštalovať, živý web funguje len s pripojením na internet.

Už teraz v galérii nájdete takmer 200 objektov, ktoré môžete v Trnave objavovať encyklopedicky listovaním si v abecednom zozname autorov, medzi dielami alebo vyraziť rovno do ulíc. Keď si zapnete sledovanie polohy, živá mapka vám ukáže všetky umelecké diela v okolí. Môžete si spraviť aj personalizované turné mestom podľa kategórie umenia.

Diela sú rozdelené do piatich skupín:

  • SOCHY A FONTÁNY
  • RELIÉFY A PLOŠNÉ DIELA
  • STARŠIE DIELA
  • STREET ART
  • ZANIKNUTÉ, PREKRYTÉ A NEREALIZOVANÉ DIELA

Galéria zachytáva mestské trnavské sochy, maľby, fontány, mozaiky, štukolustrá, sgrafitá, ako aj najmodernejšie street art muraly. Ku každému dielu nájdete názov diela, roku vzniku, meno autora, ak sa ho podarilo vypátrať, presnú polohu na mape, ako aj sadu fotografií, aby ste dielo videli i v detailoch. Pri street art muraloch sú k dispozícii tiež videodokrútky, v ktorých sa vám prihovárajú aj samotní autori.

MH204488.jpg Z novej webovej aplikácie zistíte, že tento reliéf na KD Kopánka sa volá Družstevná slávnosť a je od Ladislava Snopeka.(Foto: Martin Hesko)

Web myslí aj na diela, ktoré už neeexistujú

Časový rozptyl vzniku diel je 600 rokov a v tomto unikátnom online súpise nájdete aj diela, ktoré neboli z rozličných dôvodov realizované alebo boli v minulosti zničené. V lepšom prípade sú v súčasnosti iba prekryté reklamou, či informačnými tabuľami. Časť diel, ktoré sú v súčasnosti zaniknuté, sa nachádza v depozitároch a môžu byť teda v budúcnosti umiestnené do verejného priestoru.

Prvýkrát v histórii niekto diela z trnavských ulíc zmapoval

Galérii ulice predchádzal vyše jeden a pol ročný výskum, ktorý robil mestský kurátor, Adrián Kobetič, v archívoch, galériách a knižniciach: “Aby sme našli aspoň základné údaje o dielach, museli sme navštíviť viaceré archívy v Trnave a iných mestách a prejsť veľké množstvo archívnych krabíc. Často sme aj po desiatkach krabíc skončili bez jedinej okrajovej zmienky. Niekedy nás naopak prekvapila informácia, ktorá pomohla s identifikáciou diela, tam, kde sme ju nečakali.”

Ide o historicky prvé zmapovanie umeleckých diel vo verejnom priestore Trnavy, ktoré sú jeho súčasťou, tak, ako architektúra, chodníky či zeleň a menili sa podľa toho, ako sa menila doba, v ktorej vznikali. S pátraním po identite diel pomáhala kurátorovi aj Katarína Ďurišová. Ďalšie štyri mesiace po výskume pracoval na interaktívnej galérii tím Zaži v Trnave, aby bola databáza diel zaujímavá pre ľudí nielen obsahovo, ale aj technologicky.

Ako sa z tabuľky stala moderná aplikácia

Ako sme sa chopili úlohy hovorí Peter Cagala, riaditeľ Zaži v Trnave: „Keď sme dostali od nášho mestského kurátora tabuľku s dielami, hľadali sme čo najlepšiu formu, ako tento unikátny súbor diel ľuďom ponúknuť. Všetky diela sme dali profesionálne nafotiť Martinovi Heskovi, vytvorili sme online živú mapu s GPS, nastavili vo webovej aplikácii rôzne filtre, aby si Trnavčania mohli v databáze diel a autorov vyhľadávať, čo a kto ich zaujíma a vnímať tak svoje mesto aj cez umeleckú vrstvu.“

Online Galériu ulice plánujeme časom obohatiť aj o ďalšie informácie, vytvárať pre Trnavčanov rôzne trasy po stopách konkrétnych umelcov, napríklad s audiokomentárom alebo malým kvízom.

jurca.jpeg Z galeriaulice. sa dozviete, že toto dielo je od Josepha Jurču s názvom Kvet. Mapka prezradí, že sa dielo nachádza v areáli Strednej zdravotníckej školy a vzniklo v roku 1973. (Foto: Martin Hesko)

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.