Výšivka a čipka majú spoločný základ – niť a ľudskú ruku

19. august 2022
Folklór | Rozhovory

Zdieľať

Dolnoorešanská rodáčka Darina Lichnerová-Hollánová sa umeniu vyšívania a čipkovania venuje už dlhé roky. Prvotné hobby pretavila v umeleckú činnosť profesionálnym vzdelaním, ktoré dosiahla štúdiom čipkárstva v Prahe. Popri tom stihla vyštudovať učiteľstvo matematiky a výtvarnej výchovy na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského.

*„Výšivka a čipka majú spoločný základ - niť a ľudskú ruku. Pri výšivke niťou a ihlou vytvárame vzor na vopred utkanú látku. Čipka je samonosná, tvorí sa priamo niťou za pomoci jednoduchých nástrojov a rúk*. Nite sa navinú na paličky a vzájomným prepletaním vytvárajú väzby, ktoré môžu byť husté alebo rôznym krížením redšie – vzdušnejšie.“ Takto na úvod vysvetľuje rozdieľ medzi technikami vyšívania a čipkovania pani Lichnerová. Prvotina Nádvorie čarovných nití - festival výšivky a čipky sa uskutoční už túto sobotu na Nádvorí** a prinesie mnoho zaujímavostí.

DSC_3356.jpg Foto: Ručná práca, zdroj: archív Dariny Lichnerovej

Kedysi boli ľudia viac zameraní na tvorivú činnosť

„Patrím ku generácii, ktorú v školských rokoch ešte neovplyvňovali dnešné vymoženosti telefón a internet. V škole i doma bolo viac tvorivej činnosti. Ženy na dedine vyšívali, moja stará mama i mama predkresľovali pre ne ornamenty na látky,“ začína pani Lichnerová rozprávanie o svojej ceste k umeleckej činnosti. Ženy z tohto rodu boli dozaista šikovné a pani Darinka prebrala štafetu, nasledovala kroky starej mamy a matky. Svoje zručnosti zdokonalila pod profesionálnym dohľadom. "V ĽŠU v Trnave sme okrem kresby a grafiky robili malé kompozície do drevených rámikov viazaním a uzlovaním nazývané niťáky. To boli moje úplné začiatky, potom prišla vysoká škola PdF UK Trnava a Školský ústav umeleckej výroby v Prahe, odbornej škole na výšivku, šitú čipku, paličkovanú čipku a tkanie. Profesionálne sa výtvarnej práci venujem od roku 1974,“ dodáva. DSC_3474.jpg Foto: Ručná práca, zdroj: archív Dariny Lichnerovej*

Majú ľudia v dnešnej dobe záujem o tieto tradície?

Súčasní ľudia nie sú voči tradícii ľahostajní. Ich základ musí zostať nemenný, nakoľko z niečoho predsa vychádzať musia. Dotvárané budú však vždy vplyvom konkrétnej doby, ktorá prináša miernu aktualizáciu. ,,V mojom okolí vidím záujem o výšivku i čipku. Život plynie vo vlnách a pre zachovanie ktoréhokoľvek remesla je dobré si ho pripomínať. Na jeho pokračovanie vždy bude vplývať doba, ale základy, verím, že zostanú.“ DSC_3384.jpg Foto: Ručná práca, zdroj: archív Dariny Lichnerovej

Výstavu jej prác uvidíte v Čepan Gallery

Na festivale bude okrem iného prebiehať v Čepan Gallery výstava jej prác. Uvidíme paličkovú čipku, interiérovú a taktiež odevnú. Všetky sú inšpirované regionálnym vzorom, no pani Darina do nich vnáša aj kus svojho jedinečného pohľadu.

Srdečne vás pozývame na Nádvorie, kde sa v sobotu 20.8. od 10:00 hod zhromaždí 30 remeselníčok zo Slovenska a Česka, aby vám ukázali a predstavili svoju prácu. Budú prebiehať prednášky, workshopy v Malom Berlíne a na pamiatku si isto budete môcť odniesť aj nejakú drobnôstku.

Tereza Šimončičová

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.