Dolnoorešanská rodáčka Darina Lichnerová-Hollánová sa umeniu vyšívania a čipkovania venuje už dlhé roky. Prvotné hobby pretavila v umeleckú činnosť profesionálnym vzdelaním, ktoré dosiahla štúdiom čipkárstva v Prahe. Popri tom stihla vyštudovať učiteľstvo matematiky a výtvarnej výchovy na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského.
„Výšivka a čipka majú spoločný základ - niť a ľudskú ruku. Pri výšivke niťou a ihlou vytvárame vzor na vopred utkanú látku. Čipka je samonosná, tvorí sa priamo niťou za pomoci jednoduchých nástrojov a rúk. Nite sa navinú na paličky a vzájomným prepletaním vytvárajú väzby, ktoré môžu byť husté alebo rôznym krížením redšie – vzdušnejšie.“ Takto na úvod vysvetľuje rozdieľ medzi technikami vyšívania a čipkovania pani Lichnerová. Prvotina Nádvorie čarovných nití - festival výšivky a čipky sa uskutoční už túto sobotu na Nádvorí a prinesie mnoho zaujímavostí.
*
Foto: Ručná práca, zdroj: archív Dariny Lichnerovej*
Kedysi boli ľudia viac zameraní na tvorivú činnosť
„Patrím ku generácii, ktorú v školských rokoch ešte neovplyvňovali dnešné vymoženosti telefón a internet. V škole i doma bolo viac tvorivej činnosti. Ženy na dedine vyšívali, moja stará mama i mama predkresľovali pre ne ornamenty na látky,“ začína pani Lichnerová rozprávanie o svojej ceste k umeleckej činnosti. Ženy z tohto rodu boli dozaista šikovné a pani Darinka prebrala štafetu, nasledovala kroky starej mamy a matky. Svoje zručnosti zdokonalila pod profesionálnym dohľadom. "V ĽŠU v Trnave sme okrem kresby a grafiky robili malé kompozície do drevených rámikov viazaním a uzlovaním nazývané niťáky. To boli moje úplné začiatky, potom prišla vysoká škola PdF UK Trnava a Školský ústav umeleckej výroby v Prahe, odbornej škole na výšivku, šitú čipku, paličkovanú čipku a tkanie. Profesionálne sa výtvarnej práci venujem od roku 1974,“ dodáva.
Foto: Ručná práca, zdroj: archív Dariny Lichnerovej***
Majú ľudia v dnešnej dobe záujem o tieto tradície?
Súčasní ľudia nie sú voči tradícii ľahostajní. Ich základ musí zostať nemenný, nakoľko z niečoho predsa vychádzať musia. Dotvárané budú však vždy vplyvom konkrétnej doby, ktorá prináša miernu aktualizáciu. ,,V mojom okolí vidím záujem o výšivku i čipku. Život plynie vo vlnách a pre zachovanie ktoréhokoľvek remesla je dobré si ho pripomínať. Na jeho pokračovanie vždy bude vplývať doba, ale základy, verím, že zostanú.“
*Foto: Ručná práca, zdroj: archív Dariny Lichnerovej***
Výstavu jej prác uvidíte v Čepan Gallery
Na festivale bude okrem iného prebiehať v Čepan Gallery výstava jej prác. Uvidíme paličkovú čipku, interiérovú a taktiež odevnú. Všetky sú inšpirované regionálnym vzorom, no pani Darina do nich vnáša aj kus svojho jedinečného pohľadu.
Srdečne vás pozývame na Nádvorie, kde sa v sobotu 20.8. od 10:00 hod zhromaždí 30 remeselníčok zo Slovenska a Česka, aby vám ukázali a predstavili svoju prácu. Budú prebiehať prednášky, workshopy v Malom Berlíne a na pamiatku si isto budete môcť odniesť aj nejakú drobnôstku.
**
Tereza Šimončičová