Stredovek pod hradbami

Jarmok na stredoveký spôsob

Zdieľať

O podujatí

Tento rok bol Stredovek pod hradbami ešte stredovekejší ako po minulé roky. Okrem tradičných šermiarskych vystúpení či rytierskych predstavení ste mohli vidieť a skúsiť aj dobové tance, lukostreľbu, pravú bretónsku veselku a vcítiť sa tak lepšie do kože našich predkov. Paralelne so stredovekým svetom v promenáde vyrástla aj premiérová rozprávková krajinka plná mágie a čarovných bytostí, v ktorej nejedno dieťa upustilo uzdu svojej fantázii. Okrem toho všetkého Trnava slávnostným historickým sprievodom pokrstila novú drevenú pýchu týčiacu sa pri severovýchodnej časti opevnenia mesta, trébuchet.


MESTEČKO TYRNA
Na súčasnej mape by ste toto mestečko ťažko hľadali. Vyrástlo promenáde zo dňa na deň, ale všetko v ňom bolo skvele premyslené. Deti si tu mohl počas celého víkendu vyskúšať model stredovekej mikroekonomiky v zmysle: Vitajte, pracujte a dobre sa tu majte.  

"Ak chceš stredovekej zábavy po tyrniansky užívať, pomôž včelárovi pregúľať sudy, do jesennej prešovačky sa zapoj, pomel múku na koláče, vymeň strážnika pri hradbách, ak udržíš halapartňu v pravici. Čo do mestečka vložíš, to sa ti dva krát vráti", píše sa v starých tyrnianskych listinách. 

V mestečku Tyrna sa bolo treba obracať na všetky strany, opáčiť si spolužitie s Vikingami a drakobijcami, zatancovať si dobové tance, vyskúšať tradičnú prešovačku a navštíviť gazdovský dvor. Za drobnú pomoc remeselníkom či hradnej stráži získali papierové peniaze tyrňáky, ktoré deti veľmi radi míňali na rôzme zážitky.  Večer vyvrcholil dobovou tancovačkou v promenáde, kde zahrali chytľavé Vrbovské vŕby a špeciálny hosť: kapela Roc'han. Gajdy, šamlaj, flauty a ich bretónske piesne o láske, mori a námorníkoch zobrali návštevníkov do najzápadnejšieho regiónu Francúzska opradeného legendami z dávnych keltských čias. 
Fotogaléria podujatia

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.