Juraj Adam: Skúšobní je málo a kapely ubúdajú. Preto sme založili Hudobné fitko!

23. júl 2024

Zdieľať

V pondelok sme v Trnave otvorili Hudobné fitko a muzikanti poslali už svoje prvé registrácie. Juraj „Jurgi“ Adam porozprával o tom, ako sa tu dá získať termín na skúšku, či sú miestnosti samoobslužné, a ako sa dobíja kredit.

Juraj, čo mám robiť, aby som mohol navštevovať Hudobné fitko? Aké pravidlá musím dodržiavať?

Systém nám už začal naplno fungovať, takže neváhaj a poď do toho. Najskôr sa zaregistruješ na webovej stránke hudobnefitko.sk a vyplníš formulár. Potom sa tu s tebou stretneme, všetko ti tu ukážeme a vysvetlíme. Na stretnutí nás čaká jediný byrokratický krok. Podpíšeme s tebou zmluvu, ktorú sme ti už pri registrácii poslali k nahliadnutiu.

Po podpise zmluvy dostaneš čip, ktorý je jedinečný. Systém bude vždy vedieť, že je tvoj. Všetko, čo nasleduje, už je automatizované. Otvoríš si webstránku, prihlásiš sa. Cez platobnú bránu si dobiješ kredit, otvoríš si kalendáre jednotlivých miestností a zarezervuješ si čas. Stiahne sa ti časť z kreditu. Na mieste si pohodlne čipom otvoríš dvere, vojdeš do skúšobne a môžeš hrať!

_DSC0302.jpg Do velkej skúšobne sa zmestí celá kapela. Menšia skúšobna je pre 2-3 hudobníkov.

Aká je kapacita Hudobného fitka? Koľko muzikantov naraz ho bude môcť využívať?

Ťažko povedať presne. Niekto sem bude chcieť chodiť viackrát do týždňa, inému postačí cvičiť dvakrát mesačne. Hudobné fitko môžu muzikanti využívať od ôsmej rána do desiatej večer. Najvyťaženejšie budú asi poobedia a víkendy, ale určite sa rozchytajú aj doobedné termíny.

Sú i ďalšie možnosti na skúšanie v Trnave?

Skúšobne v Trnave nejaké sú, ale väčšinou sú pozašívané v odľahlejších častiach mesta, v rôznych administratívno-priemyselných zónach a objektoch. Každým rokom ubúdajú rapídnym tempom. Majitelia tých priestorov postupne pochopili, že keď ich prerobia na kancelárie, dlhodobo z nich budú mať vyšší príjem. To bol jeden z impulzov, prečo sme sa rozhodli založiť Hudobné fitko.

A ako to vyzerá s počtom trnavských kapiel?

Utrpela i hudobná scéna. Menej skúšobní sa odrazilo na klesajúcom počte hudobných zoskupení. Ich úbytok cítime najmä na našom pravidelnom podujatí Proma Frajdej, kde sa práve mladé skupiny môžu odprezentovať pred väčším publikom. Pôvodne sa akcia konala štyri letné víkendy a mali sme plno. Posledné letá vystúpila len jedna kapela z Trnavy. Pochopili sme, že v tejto situácii dokáže pomôcť už len samospráva. Kto iný s tým dokáže pohnúť, ak nie my? Je predsa úlohou miest alebo vyšších územných celkov, aby lokálnu kultúru podporovali a pomáhali rozvíjať.

dsc0215-1.jpg V malej skúšobni si to užijú najmä bubeníci, kde ich čaká novučičká súprava bicích.

Ako ste tvorili model Hudobného fitka?

Videli sme, ako miestna scéna perfektne funguje v Taliansku. S riaditeľom Zaži v Trnave, Petrom Cagalom aj s primátorom, Petrom Bročkom, sme sa boli pozrieť v Trente, aby sme sa inšpirovali v hľadaní odpovedí na otázku, ako najlepšie môžeme využívať budovy mesta. Trento prenajíma svoje priestory komunitám. Jeden z týchto priestorov bol aj hudobno-kreatívny hub, ktorý sa im skutočne osvedčil. My sme na projekte nášho Hudobného fitka, od prvotnej idey až po finálnu realizáciu, pracovali tri roky. Jedným z kľúčových momentov bolo získanie takmer 200-tisíc z fondov Európskej únie.

Vytvoriť a ponúknuť verejnosti ku skúšobniam aj profesionálne nahrávacie štúdio, asi nebude niečo bežné, však?

Celý náš zámer naberá vďaka produkčnej miestnosti mnoho ďalších rozmerov. Takúto vec na Slovensku doteraz ešte nikto nespravil. Pripravujeme mentorský program, na ktorom sa záujemci naučia profesii producenta. Nemusí to byť kapela. Pokojne môže ísť o jednotlivcov, ako sú hudobní skladatelia alebo producenti podcastov.

Ako bude toto nahrávacie štúdio fungovať? Čo si musím priniesť?

Prídeš do štúdia, zapojíš si tu svoj notebook a produkčná miestnosť aj s výbavou je ti pri tvorbe plne k dispozícii. Potrebuješ klavír? Nech sa páči, tu máš živé piano. Ak by tvojmu dielu pristala mandolína, máš ju za tebou na stene. Nemáš doma basgitaru? Nevadí, tu je! Nechýbajú dve akustické gitary, dve elektrické gitary, ale je tu aj rezofonická gitara, guitarlele a ukulele. Rád by si odskúšal zvuk hocijakého iného nástroja? Tu máš midi-keyboard. Samozrejmosťou sú bicie a kopec perkusií, ktoré sú vždy namikrofónované, pripravené na nahrávanie.

Chcem ale zdôrazniť, že v štúdiu máme naozaj pokročilé technológie. Preto je pred jeho používaním dôležitý medzikrok. Je ním školenie, aby nájomca porozumel tomu, ako je všetko pozapájané a ako celý systém funguje. Zároveň je nevyhnutné, mať svoj notebook aj s nahrávacím programom a, samozrejme – aspoň základné znalosti a skúsenosti s prácou s ním.

Máme na hudobnej scéne príklad, kto si takto robí svoje albumy?

Napríklad hudobný génius Jacob Collier. On má jednu nahrávaciu miestnosť plnú nástrojov, kde si všetko nahráva sám. V podstate týmto spôsobom vznikol aj debutový album Billie Eilish. Tá na ňom spolupracovala so svojím bratom, ktorý ho produkoval v štúdiu vo svojej detskej izbe. Ich album vyhral Grammy a z Billie Eilish sa stala globálna hviezda.

_DSC0412.jpg Do nahrávacieho štúdia si stačí priniesť vlastný počítač. Producent hudby tu bude počuť zvuk v najvyššej kvalite. Je tu výborná akustika.

Takže mladí hudobníci v Trnave už nepotrebujú vlastniť kopec drahej techniky?

Presne tak, Hudobným fitkom stierame prekážky medzi nápadom a realizáciou. Aj kto má zriadené štúdio u seba doma, ocení možnosť skontrolovať si zvuk v štúdiu na profesionálnej úrovni, prípadne si tu môže nahrávku zmixovať. A určite sa tu budú produkovať podcasty.

Ako sa zatiaľ správali hudobníci pri demo testovaní, keď tu nie je žiadny dozor?

Zatiaľ s tým máme perfektnú skúsenosť. Všetci muzikanti vrátili skúšobňu do rovnakého stavu, ako som im ju nachystal. Sami upratali káble, mikrofóny, stojany, stoličky, a aj kombá vrátili na pôvodné miesto. Veľmi milo ma to prekvapilo, ukázalo sa, že nájomcovia si ten priestor skutočne vážia.

Peter Bestvina Foto: Matúš Koprda

ZOZNÁMTE SA – JURAJ ADAM

Do tvorby Hudobného fitka sa zapojil každý člen tímu Zaži v Trnave, ale Juraj zaň zodpovedá a je prvým kontaktom pre hudobníkov, ktorí si tu budú chcieť prenajať priestor. Okrem toho je profesionálny basgitarista. Momentálne koncertuje s Máriou Čírovou a Mirom Jarošom, príležitostne spolupracuje s Adamom Ďuricom, Bystríkom Červeným, Dominikou Mirgovou, Allanom Mikušekom a s Hudbou z Marsu.

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.