"Každý máme svoju bublinu", hovorí nový murál na Družbe

27. jún 2023
Novinky | Rozhovory | Street Art

Zdieľať

Šesť dní mohli obyvatelia Družby sledovať vznik nového street artu na ulici V. Clementisa. Maľbu vytvorilo berlínske duo Innerfields, čo by sa dalo preložiť ako "Vnútorné polia". Ich murály okrem vynikajúceho prevedenia vždy odkazujú k niečomu, čo nechceme vidieť.

Pritiahnutie tohto umeleckého dua od prvej myšlienky po realizáciu trval tri roky. Ich figurálne maľby zdobia všetky európske metropoly. Dnes je medzi nimi aj Trnava. Obyvatelia paneláka si súhlas s umiestnením street artu odhlasovali. Umelcov boli viacerí susedia osobne pri tvorbe aj pozdraviť a podporiť.

Rozhovor s umelcami

Innersfileds je spojenie práce dvoch umelcov (Jakob Tory Bardou a Holger Weißflog), ktorí patria k svetovej špičke street artu. Aký odkaz sa snažíte priniesť prostredníctvom vašej tvorby?

Pre nás je dôležité dávať otázky a snažiť sa na ne odpovedať morálne. Snažíme sa, aby si ľudia všimli niečo, čo predtým nevideli. Nevieme, ako je dielo vnímane vonku, ale skôr či neskôr to zistíme. Usilujeme sa rozprávať príbehy, ale neradi by sme pôsobili arogantne. Skôr chceme, aby ľudia videli, že sme tu, a že ich situácia nás ovplyvňuje.

356571580_6242707915777287_2762217227482444291_n.jpg Umelci Jakob Tory Bardou a Holger Weißflog, Foto: Peter Cagala

Do veľa vašich prác na celom svete sú zakomponované biele časti, ktoré by mali zrejme predstavovať technológiu. Aj dievča v akváriu drží v ruke mobil, ktorý sa pomyselne stráca.

Biely rám je pre nás niečo ako mŕtvy uhol. Je to akoby vaša tvár odrážala všetko. Na jednej strane je smartfón veľmi užitočný, môžete s ním komunikovať, sledovať veci. Na druhej, ak ste naň fixovaní, je to ako slepé miesto. Všetko ostatné je potom mimo zorného uhla. Je to niečo ako diera v dimenzii, prázdny priestor, ktorý môžeme prirovnať k čiernej diere, alebo skôr bielej. Maľujeme bielou farbou, čo predstavuje kontrast medzi technikou a prírodou**. Okrem toho je to jednoduchá a efektná grafika. Dáva našim obrazom štýl a modernosť. Používame to, aby si nás ľudia zapamätali.

355129212_922277792204760_6158778928295552232_n.jpg Maľba bielou farbou symbolizuje kontrast medzi prírodou a technikou, Foto: Pavol Matava

Čo je inšpiráciou vašej tvorby? Je individuálna alebo spoločná?

Svoju inšpiráciu spájame a veľa sa rozprávame. Často cestujeme autom a diskutujeme o všetkom, čo sa deje vo svete. Sociálne médiá sú našou hlavnou témou, pretože zmenili náš život a ovplyvňujú ho veľmi silno. Premýšľame o tom, čo prináša budúcnosť, a ako to ovplyvňuje deti. Niekedy sme videli veľmi šokujúce situácie, z ktorých sme potom spravili náčrt alebo väčšiu prácu. Snažíme sa odrážať náš život, okolie a rodiny. Keď máme tému, hľadáme pre ňu vhodnú vizualizáciu. Hlavnú myšlienku sa tak snažíme zhrnúť do jednej grafiky a zmenšovať ju, aby sme zachytili pozornosť divákov. V súčasnosti je pozornosť ľudí šialene krátka a je to príčinou sociálnych sietí, ktoré na nás pôsobia.

DJI_0412.MP4.00_00_15_03.Still001.jpg Innersfields svojou tvorbou odrážajú svoje vnímanie okolitého sveta, Foto: Pavol Matava

Dostali ste už niekedy bizarnú objednávku či požiadavku, ktorú ste maľovať nechceli?

Samozrejme, vždy. Reklama je často bizarná a taktiež nechceme reprodukovať iné umelecké diela. V minulosti sme často dostávali požiadavky od rôznych ľudí z Red-light distrcit (červenej uličky) v Amsterdame, alebo od motorkárskych klubov. Snažíme sa vytvárať umenie, ktoré je vhodné pre verejný priestor a nechceme na seba mrhať zlé svetlo. Ale v bizarných situáciách sa pohybujeme často. Niekedy sme sa cítili ako milionári, ktorí sa pohybujú vo svete bohatých. Ich prostredie však nie je realistické. Maľovali sme aj v nebezpečných oblastiach ako Kyjev. A počas pandémie sme sa stretávali na verejných priestranstvách, aj keď sme nemali na sebe masky. Boli to ťažké časy. Všetci na vás pozerajú akosi inak. Ako umelcov vás berú „s rezervou“. Jedna z najšialenejších situácií, ktoré sme tento rok zažili bola, keď sme maľovali v Hongkongu pre bohatých ľudí, a potom sme sa stretli s miestnymi graffiti umelcami. Ukázali nám ich život a zobrali nás do ilegálnej štvrti pri špinavej rieke pod mostom. Stovky ľudí si tam pralo oblečenie. Potom sme sa zase ocitli na večierku vysokej spoločnosti. Bolo to pohyb medzi dvoma svetmi.

356959921_1351047388809903_3236310095754861365_n.jpg Obrovský mural si môžete prísť prezrieť zblízka na sídlisku V. Clementisa, Foto: Peter Cagala

Stretli ste sa už so situáciou, kedy váš zámer nebol pochopený?

Stalo sa, že naše emócie neboli pochopené. Bolo to v roku 2016. V Kyjeve, kde sme chceli vystúpiť proti vojne a zbraniam, ktoré sa dostávajú na Ukrajinu. Prostredníctvom umenia sme ľuďom poskytli radu, aby nebrali zbrane z iných krajín. Povedali nám však, že to nemôžeme robiť. Vraj, by to pre veteránov, ktorí sa necítia dobre pri pohľade na zbrane, bolo nevhodné. Premýšľali sme o tom, ako to súvisí s našou pôvodnou myšlienkou.

Vaše nadrozmerné umenie mení prostredie, v ktorom žijú ľudia a dotýka sa ich. Beriete na nich ohľad?

Je to pre nás veľmi zložitá vec, pretože máme veľa spoločenskej zodpovednosti. Sme radi, že sme vytvorili niečo, čo sa nám páči, a zároveň to má nejaký vplyv. Ľudia nám často vyjadrujú svoje pocity. Aj v negatívnom zmysle, že sa túto obludnosť budú musieť pozerať každý deň. Snažíme sa vytvárať veci, ktoré sú krásne a neobsahujú násilie, negatívne postoje alebo sexuálne scény. Cez maľby sme súčasťou ich priestoru. Vieme, že to niekoho to môže rušiť, ale máme príležitosť prostredníctvom umenia ovplyvniť ľudí, ktorí by sa so samotným umením inak nestretli. Niekto nechodí do galérie, aby si vychutnal umenie. Ale keď prechádzajú okolo našich diel, stáva sa súčasťou ich života.

DJI_0428.MP4.00_00_13_08.Still001.jpg "Sme radi, že sme vytvorili niečo, čo sa nám páči, a zároveň to má nejaký vplyv," hovoria autori. Foto: Pavol Matava

Akým smerom, by sa naše myšlienky mali uberať pri pohľade na ženu s hlavou v akváriu?

V skutočnosti je to o tom, že stále hľadíte na svet cez svoj telefón a myslíte si, že tak sledujete reálny svet. Máte pocit, že máte slobodu fotografovať všetko, mať prístup ku všetkým novinkám. Ale možno vás to nejakým spôsobom obmedzuje a limituje. Akoby ste boli zvieratko v klietke. Naša prvá myšlienka bola, že by sme dali tú klietku na hlavu. A namiesto rybičky by nás sledoval vták. To by však vyvolalo dojem, že niekoho chceme uzavrieť do klietky alebo väzenia. Ak niekoho umiestnite do nádoby s vodou je to skôr fantázia či abstrakt. Akoby sme žili v bubline. Všetci sme v našich vlastných bublinách, najmä v súvislosti so smartfónmi. Bubliny si vytvárame však my sami a staráme sa o to, aby sme v nich zostali. Naše algoritmy nám poskytujú iba správy z našej bubliny, a tak si myslíme, že je univerzálna.

Ako zvládate vysoké teploty a pražiace slnko na plošinách počas celého dňa?

To je otázka, ktorú sa pýtame samých seba. Máme nasadené čiapky a vlasy a sme vďační za trnavský vietor. Je to lepšie ako dážď, lebo aj s tým máme skúsenosti, napríklad v Los Angeles. Izrael bol ťažký. Museli sme piť v horúčave veľa vody a byť poriadne opatrní. Maľujeme aj v zime, kedy sa zas musíme chrániť pred chladom, ale máme šťastie, že sme odolní voči poveternostným podmienkam a vieme si vymyslieť rôzne riešenia. Používame ochranné obleky, ohrievače a ventilátory. Aj keď je to náročné, sme pripravení, vždy chceme pokračovať a dotiahnuť to do konca. Nemáme konkrétny plán, nevieme, kam ideme. Možno zajtra, alebo možno nie. V tejto veľkej spoločnosti je veľa vecí, ktoré nevieme.

Spolupráca je v tomto druhu umenia celkom bežná. Ako ste našli?

Je to dlhý príbeh. Ale stretli sme sa v mladosti vo veku 17 rokov, kedy sme spolu okamžite začali maľovať. Najprv to boli graffiti. Prvá dôležitá fáza začala v roku 1998, kedy sme spoločne pracovali na reklamách a podobných veciach pre rôznych ľudí, ktorí majú priestor a stenu. V roku 2008 sme sa to rozhodli robiť na profesionálnej úrovni. Odvtedy žijeme my a naše rodiny z našej tvorby.

355052192_1446927359376426_4189709553509393512_n.jpg Stretli sa v tínedžerskom veku, odvtedy spolu kráčajú spoločnou kariérnou cestou po celom svete, Foto: Peter Cagala

Mural na bytovom dome Vladimíra Clementisa nie je jediný Street Art obraz v meste. Trnava prináša rozvoj pouličného umenia už tretí rok. Svetové aj domáce muraly môžete nájsť na Saleziánskej a Linčianskej, kde svoj odkaz zanechal maďarský umelec Fat Heat. Exotický Lemur na budove UCM patrí venezuelskému Koz Dos a nechýba ani domáca komunita Špendlo, Da Linka, Dias a Dian, ktorí dodali druhý dych múrom na výmenníkovej stanici na Čajkovského.

Barbora Hudáková

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.