Niekedy cvičí aj osem hodín denne

25. marec 2023

Zdieľať

Zo svojej detskej izby na Družbe sa Katarína Veselská presláčikovala do špičkového viedenského kvarteta. Na jej ceste nechýbali ľahšie ani ťažšie party. Na dva roky dokonca husle musela odložiť do skrine. Ako sa vyvíja život profesionálnej huslistky vo Varga Quartett Wien, ktoré v nedeľu uvidíte v Trnave?

Pamätáte si na prvú pieseň, ktorú ste sa naučili hrať na husliach?

Prvá identifikovateľná melódia bola určite Kohútik jarabý. Mojimi prvými husličkami boli ale maminine drevené varechy, ktoré som si požičiavala na moje prvé domáce koncertovanie. Vždy ma to ťahalo týmto smerom.

Váš otec je známy organista v Trnave. Na koho z rodiny sa ešte nalepila muzika?

Nielen môj otec, ale aj mamina je organistka a všetci moji súrodenci hrajú na nejaký hudobný nástroj. Dve sestry sú dokonca huslistky, takže hudba bola naozaj od malička akási prirodzená súčasť mňa a môjho života. Ja si na to naše muzicírovanie spomínam veľmi dobre, ale možno by ste sa mali spýtať našich susedov, ako to vnímali oni, keďže sme bývali v činžiaku. Nám hovorili, že sa im naše hranie páčilo, tak dúfam, že to tak i naozaj bolo.

Cesta z Družby do Viedne bola asi kľukatá. Kadiaľ vás povodila?

Tak na túto otázku by som vám mohla odpovedať doslova románom, ale pokúsim sa byť stručná. Viedeň je mekka hudobníkov a odmalička som ju vnímala ako úžasne fascinujúce mesto a v kútiku duše túžila v nej aspoň na chvíľu žiť. Podarilo sa to aj vďaka tomu, že som cestou stretla a stále stretám veľa úžasných ľudí, ktorí správnym spôsobom ovplyvňujú môj hudobný život. Prvým dôležitým človekom bola určite moja pani učiteľka Ferancová na ZUŠ, Trnave, ktorej vďačím za to, že do mňa vštepila lásku k husliam a k hudbe, že bola pri mojich prvých pokusoch, zdaroch a možno aj nezdaroch. Nikdy to so mnou nevzdala a v správnom momente ma vždy "vykopla" na ďalšiu cestu.

Čo sa dialo po ukončení ZUŠ-ky?

Zlomovým momentom bolo určite štúdium na univerzite v Grazi, kde som mala možnosť spolupracovať so zaujímavými hudobníkmi a veľmi skoro som sa tiež spoznala aj s mojím manželom, tiež huslistom, ktorý mi je dodnes úžasnou oporou, a ktorý vo mňa verí, nech sa deje, čo sa deje.

thumbnail_IMG-3258.jpg Selfie s manželom, s ktorým hrajú v kvartete bok po boku. Foto: Archív Kataríny Veselskej.

Prišli ste niekedy k rázcestiu, kedy ste rozmýšľali, že odložíte husle so slákom na policu?

Neraz som sa sama seba pýtala, či na to mám a či by nebolo lepšie to už vzdať, no vždy som prišla na to, že by to bolo iba jednoduchšie, ale nie lepšie. Zažila som obdobie, kedy som pre zápal v ruke nemohla takmer dva roky hrať na husle a mohla premýšľať nad tým, čo naozaj chcem. Za ten čas som sa utvrdila v tom, že hudba je mojím poslaním. Ak človek niečo chce, nestoja mu v ceste žiadne prekážky. Dôležité je na to stále myslieť a robiť veci na osobné maximum, teda v mojom prípade veľa veľa cvičiť.

Ako vyzerá Váš obyčajný pracovný deň vo Viedni?

Môj deň sa vždy začína dobrou kávičkou. Potom je ideálne vziať husle a rozohrať sa, pokračovať v cvičení začatých skladieb. Počúvaniu hudby sa venujem priebežne pri cvičení, keď si potrebujem ujasniť nejakú pasáž, to sú také úsekové záležitosti, v celku si skladby aj s partitúrou študujem večer, alebo ráno pri tej mojej kávičke. Doba cvičenia sa vždy odvíja od konkrétneho dňa, ak naozaj v ten deň nič nemám, tak cvičím dvojfázovo, teda doobeda a po obede. Časovo je to rôzne, od štyroch do šiestich hodín, niekedy cvičím aj osem hodín, keď potrebujem za krátky čas nacvičiť niečo ťažké. Rovnako to robíme aj s kvartetom, väčšinou cvičíme dvojfázovo od 10.00 - 18.00, ale občas to vyjde len na tri hodiny.

thumbnail_IMG-1181.jpg Aj v živote jemnej hudobníčky je občas poriadny Wienerschnitzel. Foto: Archív Kataríny Veselskej

V kvartete hráte so svojim manželom. Spravíte si niekedy hudobný večer len vo dvojici?

S manželom si radi doma spolu cvičíme, či už kvartetové party, alebo občas máme príležitosť si zahrať spolu nejaký recitál, takže určite áno a veľmi radi.

Ako veľmi ste si blízka s velikánmi Brahmsom a Čajkovskijm, ktorých v nedeľu predstavíte s kvartetom ?

Tak títo skladatelia sú absolútnou špičkou hudby romantizmu. Hudba Brahmsa je neskutočne silne emočná. Nájdeme uňho veľa vyobrazení prírody, s ktorou bol úzko spätý, taktiež počuť inšpiráciu ľudovou hudbou vtedajšieho Uhorska. Toto dielo - Klarinetový kvintet, ktorý v nedeľu zahráme, písal už vo vyzretom veku, kedy sa v podstate ku komponovaniu znovu vrátil po vyhlásení konca svojej skladateľskej kariéry. Tento kvintet v sebe nesie silný odkaz Brahmsa. Nájdeme v ňom veľa intímnych momentov, kde sa Brahms otvára poslucháčom v najčistejšej forme zvuku a harmónie. Tieto momenty vyvažujú vrcholové miesta, kde sila a plnosť zvuku doslova chytajú za srdce a nenechajú poslucháčov bez povšimnutia.

Aj o Čajkovskom viete takto pekne rozprávať?

Čajkovského hudba ma sprevádza už od útleho detstva. Ako deti sme každoročne chodili do divadla na predstavenia Luskáčika a neskôr som si ho v orchestri aj zahrala. V nedeľnom kvartete vzdáva Čajkovskij hold zomrelému priateľovi - huslistovi Ferdinandovi Laubovi. V tomto diele sú technicky náročné brilantné miesta, ktoré nesú rukopis Čajkovského a ktoré pripomínajú ľahkosť baletnej hudby, ktorá ho tak preslávila. Vyvrcholením je pravoslávna zádušná pieseň, v ktorej sa skladateľ zmieruje so skutočnosťou, že jeho priateľ už nežije. Veľmi sa tešíme na nedeľný koncert, dúfame, že sa bude program divákom páčiť a že prídu v čo najväčšom počte.

Jana Pekárková

Zažite Varga Quartett Wien už túto nedeľu 26. marca o 19.00 h v Zrkadlovej sále Divadla J. Palárika v Trnave. Ide o otvárací koncert Trnavskej hudobnej jari. Lístky si kúpite priamo na mieste.

Monarca Studios_VArga Quartett65.jpg

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.