Príďte sa prejsť medzi plagátmi po Divadelnej

2. november 2021
Iné

Zdieľať

Kolekcia tridsať výnimočných plagátov už visí na Divadelnej ulici. Plagáty sú prierezom 30-ročnej histórie podujatia Trienále plagátu Trnava. Je to prvá takto koncipovaná Pouličná galéria plagátov v našom meste.

Výber prác do Pouličnej galérie plagátov zostavili kurátori Patrik Krajčovič a Adrián Kobetič z niekoľkých tisícok diel, ktoré boli vystavené počas všetkých desiatich ročníkov plagátového trienále. Galéria Jána Koniarka v Trnave ako hlavný organizátor tohto podujatia udržiava tradíciu plagátovej tvorby už od roku 1991. Prezentujú sa na nej špičkoví grafickí dizajnéri z celého sveta. Práve vďaka trienále je Trnava známa ako "Mesto plagátu".

Touto výstavou sa plagát ako médium vracia do svojho prirodzeného prostredia - na ulicu. Plagáty budú na Divadelnej do 10. decembra, teda vyše mesiaca.

20211103_143358-01.jpeg

Vystavené plagáty reprezentujú rôzne typografické, voľnočasové či satirické námety a reagujú aj na rôzne spoločenské, politické či ekologické problémy sveta. Plagátová tvorba nie je totiž len funkčnou súčasťou podujatí, ale predovšetkým tvorivou činnosťou jedinca – grafického dizajnéra, ktorý touto atraktívnou formou reaguje na rôzne pálčivé témy. V unikátnej pouličnej galérii bude zaujímavé pozorovať individuálne prístupy autorov, ako aj odlišné vizuálne vplyvy či zrkadlenie tradícií v jednotlivých regiónoch sveta. Výber diel je totiž medzinárodný.

Pouličná galéria plagátov je nielen zhrnutím kvalitnej plagátovej tvorby za tri posledné dekády, ale zároveň prológom k pripravovanému 11. ročníku Trienále plagátu Trnava, ktoré sa otvorí o rok so symbolickým dátumom - 22. 11. 2022.

20211103_143323-01.jpeg Trienále plagátu Trnava si za 10 ročníkov svojej existencie získalo medzinárodný rešpekt a ohlas v zahraničí. Súťaž priťahuje pozornosť tvorcov plagátu z celého sveta, medzi ktorými sú aj významné osobnosti grafického dizajnu. Odborná medzinárodná porota venuje zvýšenú pozornosť výberu finalistov, ktorých diela sú vystavené, reprodukované v katalógu a zaradené do zbierky plagátov. V kategórii A Profesionál je najvyšším ocenením 1. Cena Grand Prix, ktorá držiteľovi dáva právo byť súčasťou medzinárodnej poroty v nasledujúcom ročníku. V študentskej kategórii je najvyšším ocenením 1. cena Cena rektora VŠVU. Umelecká rada každoročne udeľuje cenu Master's Eye Award pre medzinárodne uznávanú osobnosť grafického dizajnu.

Foto: Peter Cagala

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.