Divadlo pod holým nebom má svoje čaro. Predstavuje i sériu špecifických podmienok a výziev, na ktoré sa musia herci pripraviť. Nahliadnite na hranie v exteriéri očami hercov Michala Jánoša, Martina Kochana a Zuzany Kolejákovej.
Divadlo musí vtiahnuť do deja, aj keby išiel sprievod motorkárov
Aj napriek tomu, že časy sa pohli a zahrať malú inscenáciu je možné už takmer kdekoľvek, predstavenia v exteriéri sú pre hercov vždy veľkou skúškou. Vystúpenie pod holým nebom je spojené s precíznejšou hlasovou prípravou a nepredvídateľnosťou počasia.
Podľa Zuzany Kolejákovej, herečky, dramaturgičky a spoluzakladateľky detského divadla ZáBaVKa, je otvorené prostredie plné výziev. „Hereckou akciou musíme diváka vtiahnuť do deja a nepustiť, ani keby išiel okolo sprievod motorkárov. Naše predstavenia sú vždy plné improvizácie, lebo tváriť sa, že nič nevidím a nepočujem, by bolo predsa „nahlavu“. Navyše, naplánovať, čo povedia alebo urobia deti, je nemožné.“
Herec pôsobiaci v Divadle Jána Palárika Michal Jánoš, má skúsenosti skôr s kamenným divadlom, a keď raz za čas hrá pod hviezdami, výzvu vidí najmä v počasí či akustike. „S hraním v exteriéri som sa stretol na festivaloch či zámkoch. Herec častokrát do poslednej chvíle nevie, či nezmokne, prípadne, či mu neodfúkne scénu. Iná musí byť aj hercova hlasová príprava. V exteriéri herec aj v intímnych scénach myslí na dostatočnú hlasitosť. Za obrovskú hrania vonku považujem akúsi mágiu nočnej oblohy, v ktorej divadelné svietenie naberá celkom novú dimenziu a hercom dopomáha dotvoriť inscenačnú poetiku."
Michal Jánoš v predstavení Palárik a to jeho teátro, Foto: Róbert Tappert
Dobrá improvizácia patrí k divadlu
Improvizácia je prirodzenou súčasťou mnohých predstavení. „Ja mám rád, keď si vymyslím nejaký fór alebo etudu a diváci to ocenia. Zažil som naozaj veľa "výbuchov" smiechu v hľadisku, no niekedy sa stalo aj mne, že ma kolega nachytal a mal som čo robiť, aby som vedel pokračovať ďalej s vážnou tvárou,“ dopĺňa Martin Kochan, herec z domáceho DJP. Takisto mám ale rád aj dramatický dialóg, ktorý je presný v psychológii danej postavy a vtedy nemám potrebu, aby sa divák len bavil, všetko závisí od žánru.
Martin Kochan v predstavení Kopanec, Foto: Róbert Tappert
Deti sú živé a chcú byť súčasťou divadla
Tvorba pre deti má ešte svoje ďalšie osobitosti, najmä, ak sú inscenácie interaktívne. Skúsená dramaturgička detských predstavení Zuzka tvrdí, že deti potrebujú byť živou súčasťou divadla. „Deti buď priamo zasahujú do deja počas hrania alebo si na záver upevníme videné v samostatnom bloku, workshope či prostredníctvom hrania rolí,“ vysvetľuje Zuzka. Počas detského divadla majú byť malí diváci vystavovaní podnetom, ktoré ich nútia premýšľať a diskutovať. „Deti chcú a musia hľadať svoj názor. Nechceme, aby len ticho sedeli a nakoniec ani nevedeli povedať, o čom bolo divadlo,“ dodáva.
Divadlo ZáBaVKa, Foto: súkromný archív Zuzany Kolejákovej
Radničné hry sú silným divadelným zážitkom
Ak si chcete vychutnať predstavenia pod hviezdami , odporúčame okúsiť tohtoročný divadelný festival Radničné hry, ktoré vás prevedú naozaj kvalitnými a úspešnými predstaveniami zo Slovenska i Česka. Predpredaj vstupeniek je spustený v sieti Ticketportal alebo v Turistickom informačnom centre - Region Trnava v Mestskej veži. Detské predstavenie Osmijankove rozprávky a princezné je zadarmo a bude sa konať na pešej zóne.
Tereza Šimončičová