Trnava inšpirovala mesto Revúca k vytvoreniu vlastnej hry pre deti

9. apríl 2024

Zdieľať

320 km od nášho mesta vznikla nová rozprávková hra Hviezdojed. Na spoluprácu bol prizvaný skúsený trnavský tím.

Herná éra Trnavy sa začala v roku 2020 s dobrodružnou hrou Záhada Mocného opasku. Hru o hľadaní strateného kľúča absolvovalo už vyše 6000 mobilov. Potom prišla hra Škriatkovo kúzlo, ktorá zožala ešte väčší úspech a Trnava už nebola len Malým Rímom, ale mestom úspešných hier.

Inšpirovala i Revúcu, ktorá má bohatú rozprávkársku históriu.

Sochy z bronzu v životnej veľkosti

Oblastná organizácia Región Gemer dala odliať do centra Revúcej bronzové rozprávkové sochy Laktibradu, Popolvára, najväčšieho na svete, bronzovú lipku, olejkára a Krutohlava s balónom.

Sú to bytosti z rozprávok Pavla Dobšinského a z prvej slovenskej scifi od Gustava Reussa, Hviezdoveda. Obaja spisovatelia sú s Revúcou úzko prepojení.

Untitled-6.jpg Socha s menom Krutohlav, ktorý stále krúti hlavou, deti privíta na jednom zo stanovísk.

Dlho sochy fungovali len ako samostatné objekty. Minulý rok sa zrodil v spolupráci s kreatívcami z Trnavy príbeh.

Untitled-8.jpg Laktibrada skrýva pre deti dôležitý talizman.

Deti čaká 26 rozprávkových úloh

Malí hráči s mobilom v ruke pátrajú v Revúcej po mocnom čarodejníkovi Hviezdojedovi, ktorý uchmatol z oblohy nielen hviezdy, ale aj rozprávky, ktoré sa v nich ukrývali.

Scenár k Hviezdojedovi písala Jana Pekárková z nášho tímu Zaži v Trnave. "Hráči musia svojou cestou uhádnuť, čo ukrýva olejkár v kapse, skontrolovať rezáky drakovi v papuli, odhaliť, aké zvery sa bijú o zlato, či na chodníku hľadať otlačky hviezd."
Za dobré skutky malí hráči zbierajú talizmany.

"Hra je celá narozprávaná, podfarbená hudbou ako aj naše trnavské hry, a kto príbehu uverí, naozaj zacíti sladkú vôňu Laktibradovej kaše, uvidí 12-hlavého draka či vzlietne s balónom na svoj záverečný boj s čarodejníkom," dodáva autorka.

Untitled-2.jpg K vytvoreniu hry Hviezdojed v centre Revúcej inšpiroval trnavský Mocný opasok.

"Hlavnou myšlienkou pri vzniku mestskej hry bolo oživiť ulice mesta Revúca. Inšpiráciu sme našli v meste Trnava, kde majú takéto hry vysokú úroveň a sú mimoriadne populárne", uviedol Jaroslav Hric z Oblastnej organizácie Región Gemer v tlačovej správe, ktorá obehla Slovensko.

Len malé percento hier sa zrealizuje

"Mnohé mestá nás po uvedení Mocného opasku a Škriatkovho kúzla v Trnave navštívili a konzultovali s nami svoje predstavy o vytvorení hry", hovorí riaditeľ Zaži v Trnave, Peter Cagala a pokračuje: "Svoje skúsenosti sme otvorene zdieľali, lebo vzájomná inšpirácia je niečo, čo nás môže obohatiť, ale len malé percento hier sa naozaj zrealizovalo, keďže je to náročný proces. Rozprávkovej hre Hviezdojed prajem veľa hráčov a teším sa, že sa na Slovensku podarila ďalšia kvalitná mestská hra".

Ilustrácie k hre sú zo zlata

Hru dotvárajú ilustrácie od Jána Baláža, ktorý stál i za vizuálnou stránkou Mocného Opasku a Škriatkovho kúzla. "Na ilustrácie som vybral techniku kresby a maľby tušom a dopĺňal ich plátkovým zlatom, prípadne striebrom. Na jednej strane to symbolizuje chamtivosť Hviezdojeda, na strane druhej to odzrkadľuje túžbu hlavného hrdinu, teda hráča, dostať, s pomocou ďalších rozprávkových bytostí, späť nad Revúcu zlatistý jagot hviezd", hovorí Ján Baláž.

IMG_4846.jpg Ilustrácie vznikali najprv na papier, až potom sa digitalizovali.

Hru programoval Martin Polák z Trnavy a zvukovú stránku hry robil tiež Trnavčan Filip Hittrich. .

Ak budete mať cestu okolo tohto mestečka na Gemeri, zastavte sa v Turistickom informačnom centre a naťukajte si Hviezdojed.sk. Je to síce príbeh z Gemera, ale s trnavským prepojením.

IMG_4844.jpg Ukážka úlohy z hry Hviezdojed. Deti čaká 26 rôznych otázok a situácií.

Na konci odmena a čarovný nápoj v kaviarni

Hra Hviezdojed je online a zadarmo. Štartuje sa v budove najstaršieho gymnázia v Revúcej a na konci hry deti čaká odmena. Počas letných mesiacov je otvorená aj kaviareň, kde si môžu deti dať Limonádu z dračej šupiny, Laktibradové čokobŕŕŕ a frappé "Hore nohami". Aj tento malý gastronomický nápad je z trnavskej dielne.

Ďakujeme, radi sme boli súčasťou.

Barbora Hudáková

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.