FOTOREPORT: Príbeh hudby v synagóge

5. 10. 2021

K nevšednému priestoru patrí i nevšedný zážitok. V Synagóge - Centre súčasného umenia vystúpil na začiatku októbra Bratislavský chlapčenský zbor. V súzvuku altov, zvonivých sopránov, tenorov a basov predstavil zbor svoj úspešný projekt Príbeh hudby na cestách.

Zbor založila a vedie od roku 1982 legenda slovenského zborového umenia, Magdaléna Rovňáková. Doviedla ho na dosky newyorskej Carnegie Hall, Moskovskej filharmóne či rakúskeho Konzerthausu. "Teta Magda", ako ju vraj chlapci volajú, je prísna ale láskavá.

BCHZTT30.jpg

Pod jej taktovkou, ako i taktovkou Gabriela Rovňáka ml. previedli chlapci publikum v synagóge od počiatkov zborového spevu až po dnes, a to veľmi živým spôsobom.

Zazneli prvé gregoriánske chorály, vystriedal ich sám Wolfgang Amadeus Mozart, prešli sme indiánskou prériou, počuli ľudové piesne v úprave pre zbory, populárneho niekoľkohlasného Macejka aj slávnu Operu o komíne nakrivo postavenom od Karla Loosa. Postavu domáceho pána, ktorý potrebuje nový komín, prišiel zahrať a zaspievať sólista opery SND Pavol Remenár.

Zbor naštudoval a predviedol aj známu skladu od Enye Adiemus, Mačací duet z opery Othello či Farebný svet Petra Ebena. Edukatívne vsuvky pretkávali príbeh.

Okrem operetného komína v závere koncertu stálo niekoľko krát aj publikum, ktoré dirigent priamo vtiahol do interakcie so zborom.

BCHZTT66.jpg

FOTO: Marek Martinek

Zdieľať

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.