Hradby majú nové omietky, amfiteáter veterný senzor

9. október 2023

Zdieľať

Aby sa minulosť stretla s budúcnosťou, treba riešiť prítomnosť. Nahliadnite na rekonštrukcie za rok 2023.

Vzhľadom na bohaté kultúrne dedičstvá Trnavy, je rekonštrukcia historických pamiatok nevyhnutná. Medzi ne patrí aj ikonické rozsiahle mestské opevnenie, ktoré má v správe Zaži v Trnave-Mestské kultúrne stredisko a jeho obnova je pomerne časovo náročná.

Hradby v novom outfite

Obnova fortne v opevnení predstavuje dôležitý krok v zachovaní čo najvernejšej podoby pôvodných hradieb. Prvá etapa rekonštrukcie začala už v roku 2021, kedy sme odstránili poškodené omietky a cementové vrstvy. Po eliminovaní porušených častí múrov sa museli poriadne presušiť. Tento rok sme sa pustili do opravy drobných porúch v omietke, obnovu omietkových vrstiev a následne zjednotenie povrchu fortne nalíčením vápenným náterom.

Vzhľadom na vlhkosť v spodnej časti fortne bola omietka do výšky 150 cm odstránená a režné murivo bolo preškárované. V súčasnosti si môžete všímať najčerstvejšie úpravy na veži č. 8. Septembrová obnova zahŕňala opravu poškodenej architektúry kurtiny pri veži a výmenu exteriérových plôch muriva. Taktiež budú vymenené všetky poškodené alebo rozpadnuté tehly.

20230918_122317.jpg Oprava veže č.8. Foto: Archív Zaži v Trnave.

Fúka? Mestský amfiteáter má meteostanicu, ktorá pošle výstražný email

Mestský amfiteáter sa stávabezpečnejším miestom pre kultúrne podujatia z dvoch dôvodov. Amfík má osadený nový, pevnejší kotviaci bod, ktorý slúži na zavetrenie prestrešenia. Pribudla i technológia na meranie rýchlosti vetra, ktorá umožní rýchlu reakciu v prípade nepriaznivého počasia. Je to malá meteostanica, na ktorej je umiestnený solárny panel, cez ktorú sa dobýja. Rýchlosť vetra, ktorú zaznamenáva, sa dá sledovať cez webovú aplikáciu. V prípade zvýšenej rýchlosti vetra, približujúcej sa k hraničnej hodnote, odošle do Zaži v Trnave - Mestského kultúrneho strediska, email s upozornením.

Pamätník umučeným farebne zjednotený

Viditeľnejšou zmenou si toto leto prešiel Pamätník umučeným pred synagógou na Halenárskej ulici. Tím, ktorý bol nasadený na úpravu, pamätník očistil, spevnil hmotu poškodených častí a vytmelil ich expanznou hmotou a tmelom na báze minerálneho kompozitu. V záverečnej fáze sa pamätník farebne zjednotil a zakonzervoval, aby sme predĺžili krásu a trvácnosť tejto dôležitej pamiatky.

IMG_9167.jpeg Pamätník po značnej rekonštrukcii. Foto: Ľuboslava Hutirová

Lúče svätožiary na súsoší Piety sa ohli, súsošie zažiari novými

Súsošie sedembolestnej Panny Márie, známe i pod názvom Súsošie Piety, umiestnené pred cintorínom na ulici Terézie Vansovej, tiež odoláva kažodenným poveternostným vplyvom. Slnko, voda, vietor - to všetko dáva sochám zabrať, a ani na Ulici Terézie Vansove tomu nie je inak. Lúče svätožiary Panny Márie sú poohýbané a poškodené, čo si pýta tiež náš zásah. Do konca roku budú nahradené a spevnenené novými.

susosie piet.jpg Súsošie Piety dostane čoskoro vernú kópiu pôvodnej svätožiary. Foto: Martin Hesko

Barbora Hudáková

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.