Štvormetrová plastika od Josepha Jurču sa dnes vracia do Trnavy

19. október 2023
Galéria ulice

Zdieľať

Umelecké dielo Konštrukcia strávilo stovky dní v reštaurátorskom ateliéri v Bernolákove. Dnes sa vrátilo na svoju domovskú ulicu Kornela Mahra na Prednádraží, kde ho čakajú posledné procedúry.

Mosadznú plastiku vytvoril trnavský sochár Joseph Jurča v roku 1969. Keďže bola už vo veľmi zlom stave, dva roky strávila v ateliéri reštaurátora, Akad. soch. Stanislava Koželu v Bernolákove, ktorý sa špecializuje na reštaurovanie kovových plastík a kovových prvkov. Dnes doobeda pricestovala na nákladnom aute v plnej sile a kráse a doobeda bola osadená.

IMG_9238.jpg Na Konštrukciu mali Trnavčania výhľad z okien od roku 1969. Dva roky chýbala. Foto: Adrian Kobetič

Na ulici Kornela Mahra pôsobila Konštrukcia celé roky ako dominantný prvok malého námestia, či vnútrobloku. Má podobu levitujúceho uzla, ktorý stojí na jednom zo svojich ohybov a so svojou výškou 4,3 metra a šírkou 3,8 metrov bola a zas bude neprehliadnuteľná.

Socha si však za svojich vyše päťdesiat rokov zažila rozrastajúcu koróziu zvnútra i zvonku, ako i početné vandalské poškodenia. V roku 2021 Mesto Trnava a Zaži v Trnave - Mestské kultúrne stredisko, správca plastiky, začalo s jej obnovou.

joseph-jurca-konstrukcia-1969-ulica-kornela-mahra-foto-petra-klembarova-adamkova-1.jpg Konštrukcia bola po rokoch už veľmi skorodovaná a potrebovala odborný zásah. Foto: Archív Petra Klembarová-Adamková

Technologicky náročná, ale na slovenské pomery unikátna obnova

Sochu čakalo na prechodnom pobyte v ateliéri spevnenie a výmena vnútornej kostry, následne zjednotenie mosadzného plášťa, poškodeného pokusmi o odcudzenie mosadze, z ktorej je vyhotovený. Plastika bude mať i nový betónový sokel, vymenené oceľové kotvenie, aby bola zabezpečená proti pádu.

Celý proces tejto unikátnej obnovy zabezpečil bývalý mestský kurátor Mgr. Adrián Kobetič, PhD. "Rekonštrukcia sochy je jednak preukázaním kultivovanosti v prístupe k verejnému priestoru a dielam v ňom, ale aj prejavom vďaky trnavskému sochárovi Jospehovi Jurčovi, ktorý do verejného priestoru mesta prispel hneď niekoľkými dielami Kvet, Ležiaca žena či Materstvo", hovorí Adrian Kobetič. Jednotlivé sochy od Josepha Jurču nájdete aj s fotografiami na galeriaulice.sk

V pondelok 23. októbra bude socha svietiť až do noci

Cez víkend čakajú sochu po návrate na svoju ulici posledné úpravy a od pondelka si ju môžete prísť pozrieť v dennom či nočnom svetle. 23. októbra o 10.00 h o soche aj samotnej obnove priamo na mieste povie pár zaujímavostí od Adriana Kobetiča. Zastavte sa. Budeme tam aj my a výnimočne pre tento deň Konštrukciu do 22.00 h nasvietime aj reflektormi, aby sme upozornili na krásu umenia vo verejnom priestore a jeho obnovu.

V pondelok na webe galeriaulice.sk pribudnú aj ďalšie zaujímavosti o tejto plastike, ktorá prináša medzi paneláky umelecký odkaz.

konstrukcia.jpg Viditeľná zmena po reštaurovaní. Konštrukcia je vypieskovaná a mosadz opäť chytila zlatistý tón. Foto: Martin Hesko

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.