Pozrite si tvorbu umelcov, ktorí budú dušou trnavského heštegu

26. apríl 2022
Iné

Zdieľať

Už túto sobotu dotvorí mesto inštalácia maľovaných písmen. Známy „photo point“ bude súčasťou ulice už po siedmy raz. Tento rok do Trnavy zavíta naozaj originálne zoskupenie umelcov. Takto "uchopia" svoje písmená v heštegu #TRNAVA 2022:

#

Úvodný znak nápisu, samotný hešteg, „má na starosti“ Roman Gajdoš, pochádzajúci z prostredia Trnavskej univerzity. Okrem toho, že učí, publikuje recenzie vo výtvarných periodikách, rôzne štúdie a monografie, venuje sa kurátorskej práci a realizuje výstavy.

Pozvanie na akciu som prijal s radosťou, najmä preto, že tento rok odpadla povinnosť vytvárať dielo priamo vo verejnom priestore. Farebnú škálu sa pokúšam udržať do poslednej chvíle. So svojím znakom som bol doteraz spokojný, ale priznám sa, že otázkou, či bude znak heštegu výraznejší (a asi má na to právo), som sa práve trochu vydesil. Môj koncept zatiaľ pôsobí asi dosť tlmene, idem tam pridať trochu červenej.“

4A7EFA14-1124-4C74-8575-AB1FADA2BD9E.jpeg Chlapec pri bráne od Romana Gajdoša.

T

Matej Kaminský je konceptuálny umelec zaujímajúci sa o psychológiu umeleckých diel. Zaoberá sa otázkou, ako príjemca vníma umelecké dielo, aké pocity v ňom vyvoláva. Zobrazuje svet, ktorý je alternatívny, no zároveň pripomína niečo, čo poznáme. Do akých sfér sa vďaka Matejovmu „Téčku“ ponoríme, ešte uvidí aj on sám:

„Ahoj, Trnava! Formát eventu sa mi páči, lebo kreatívnym ľuďom ponúka priestor, kde môžu odprezentovať svoju tvorbu netradičným spôsobom. Téma je pre mňa celkom ťažká, pretože ju vnímam ako pochmúrnu (aj cez dianie na východe), a teda je ťažšie vyjadriť ju pozitívne. Inšpiráciu štandardne čerpám z môjho života a z toho, ako ho žijem. V hlave mám niekoľko nápadov, no o definitívnom výsledku sa ešte rád poradím, aby z toho nevzišla nejaká prvoplánová vec. Niekedy je pointa až v treťom pláne. Kombinácia farieb mi príde dobrá, obsahuje svetlé i tmavé odtiene, budú dobre kontrastovať a zároveň tam nie sú čierno-biele klasiky, čo tiež dodá feeling navyše.“

Drawing_1024x768_7.jpg Matej Kaminský je konceptuálny umelec a na heštegu stvárni písmeno T.

R

Keď si vygooglite meno Andrea Rošková, internet vám zobrazí ilustrácie od výmyslu sveta. Čomu všetkému sa Andrejka venuje, dozviete sa najlepšie „z prvej ruky“:

„Najčastejšie ilustrujem jedlo a knihy, mapujem a zakreslujem rôzne miesta či každodenné situácie. Umenie pre mňa znamená možnosť komunikovať, otvárať otázky, zdieľať, či reflektovať rôzne témy. Možnosť zúčastniť sa maľovania heštegu ma veľmi potešila. Nad konceptom som premýšľala dlho. Napokon som si stanovila cieľ: poukázať na istý spoločenský problém, avšak s ľahkosťou, nadneseným spôsobom. Farebná škála mi pekne k tomu zapadla. Inšpiráciou mi bola bežná konverzácia s kamarátkou, ktorá mi rozprávala o svojej babke a ich vzťahu. S prideleným písmenom R som veľmi spokojná. Páči sa mi jeho mohutnosť, ktorá je narušená vyrezaným veľkým “D” a malým “i”.“

IMG-9846.jpg Andrea Rošková rada ilustruje každodenné situácie.

N

Kedysi učiteľ, dnes výtvarník na plné pecky, grafikslovenskom kreatívnom priemysle, hlava ateliéru Makuki a štúdia CUBE, „spolukurátor“ tohtoročného hashtagu (aj keď sa tomuto označeniu chcel vyhnúť) Ján Baláž, hovorí o akcii takto:

Tento rok sme pri výbere zohľadňovali autorov, ktorí pracujú figuratívne, čím sa oproti minulému roku, kedy bol koncept výberu zameraný na grafických dizajnérov a ilustrátorov, posúvame k viac "maliarskejšiemu" výsledku. Farebná paleta nie je záväzná, skôr inšpirujúca a počítame s jej úpravou a obohatením o nové odtiene podľa zámeru každého umelca. Tento rok je novinkou, že bola po prvýkrát zadaná aj téma Bod zlomu, avšak tiež ostáva v rovine inšpirácie. Môže ísť o časový bod zlomu, kedy sa deň zmení v noc, alebo psychologický bod zlomu, kedy sa tvorí nejaké rozhodnutie, či porušuje pravidlo. Na svojom písmene N som sa rozhodol pracovať s psychologickým okamihom.

jan-balazskok-do-bananovfotocpetra-k-adamkovamaly-berlin10.jpeg Ilustrácia Jána Baláža z výstavy Skok do banánov.

A

Tomáš Žemla je grafik pohrávajúci sa s krajinnými námetmi. Zaujímavý je technikou maľby – pomocou navrstvovania nekonečného množstva čiarok premieta do svojich diel presnosť, jemnosť, vzdušnosť a najmä minimalizmus. V stvárnení Bodu zlomu vidí napriek svojej skúsenosti aj výzvu:

„Do tohto projektu ma nominoval Jano Baláž, s ktorým sa poznám už od školských čias. Sprvoti som nebol veľmi nadšený, priznávam, no po dlhej konzultácii s Janom som pripravil návrh tak, aby som sa nakoniec do tematiky trafil. Dúfam, že to dopadne dobre, jedna vec je návrh, druhá výsledok.

light-fields-vii-oil-on-canvas-130x130cm-2021.jpeg Tomáš Žemľa, Light Fields, Plátno, 2021

V

O dizajn „Véčka“ sa postará rodáčka z Prievidze Kristína Bukovčáková. Napriek mladému veku zaznamenala mnohé úspechy, v roku 2015 obsadila druhú a o rok neskôr prvú priečku v súťaži Maľba roka. Svoju osobnosť a tvorbu predstavuje takto:

„Napriek tomu, že som z Prievidze, s Trnavou sa cítim byť prepojená, keďže som sa tu narodila a mám tu rodinu. Písmeno prijímam rovnako, ako plátno, pristupujem k nemu maliarsky. Využijem podobné prvky ako v mojich dielach, ktoré sa opierajú o enviromentálnu tému a akúsi bezradnosť dnešnej doby nadväzujúcu na ekologickú stopu a na nemožnosť zmeniť následky ľudskej činnosti. Zväčša maľujem rastliny, kvety, ovocie, zeleninu, ktorým dodávam ľudský výraz, emóciu. Tento systém symbolov považujem za svoj jazyk. Téma mi úplne sadla, poňala som to v tom zmysle, že sa spoločnosť nachádza v istom bode a pokiaľ sa vydáme správnou cestou, máme aspoň nejakú šancu krajinu zachovať jej pôvodný klimatický stav.“

7FBC3E79-93C2-40E0-B1BE-F313C9D5E153.jpeg Kristína Bukovčáková a jej obraz Rozhovor o predstave, ktorý sa stal Maľbou roka 2016.

A

Posledné písmenko v heštegu ozdobí umelkyňa Jarmila Mitríková. Kvôli nám si spraví výlet až z Košíc. Vo svojej tvorbe sa venuje tematike folklorizmu, pričom využíva tradičnú ľudovú techniku.

„Hešteg som registrovala skôr prvé ročníky. Páči sa mi koncept spoločnej farebnej škály aj témy, pretože nápis ako celok bude pôsobiť harmonicky. Farebná paleta mi je sympatická, rada kombinujem výrazné farby s neutrálnymi. Téma na mňa pôsobí trochu nostalgicky, čo mi motivicky vyhovuje. Na dynamické znenie témy budem reagovať spomalením, zastavením a obhliadnutím sa do detstva, spomienok a vzťahov, teda do niečoho, čo nám dáva pocit istoty v období zmien.“

IMG_2201.jpg Jarmila Mitríková používa v tvorbe výrazné farby.

Živé maľovanie heštegu sa uskutoční už túto sobotu 30. apríla o 13:00h na pešej zóne. Akcia pokračuje vernisážou 7 rokov heštegu v Kine Hviezda.

Tereza Šimončičová, Foto: Archív umelcov

Fotogaléria článku

Ďalšie články

Copyright (c) 2021 Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko. Všetky práva vyhradené. Webdizajn od Malina Studio.